Kategorijas

Noderīgi padomi tavā e-pastā!

 

Izglītība valsts un privātajās mācību iestādēs: uzzini, kā pareizi salīdzināt dažādas skolas!

new_releases Jaunumi

Bērna izglītība ir ikviena vecāka rūpe, tāpēc nav brīnums, ka daudzās ģimenēs par bērna skolas gaitām sāk aizdomāties jau drīz pēc mazuļa piedzimšanas. Latvijā bērniem tiek garantēta valsts pamatizglītība, un vairums bērnu mācās tieši valsts skolās, taču pietiekami pieprasīts ir arī privāto skolu piedāvājums. Kā izvēlēties labu mācību iestādi un salīdzināt valsts un privāto skolu plusus un mīnusus, pastāstīsim mūsu jaunajā rakstā – lasi tālāk un uzzini par bērnu izglītības iespējām Latvijā!

Izglītība Latvijā: no bērnudārza līdz augstskolai

Pirms ķerties klāt valsts un privāto skolu priekšrocībām un trūkumiem, atgādināsim, kā ir iekārtota izglītības sistēma Latvijā. Izglītība sastāv no 4 posmiem:

  1. Pirmsskolas izglītība – obligāta, no 5 – 6 gadu vecuma (brīvprātīgi pieejama arī agrāk);
  2. Vispārējā pamatizglītība – obligāta, sastāv no sākumskolas un pamatskolas;
  3. Vispārējā vai profesionālā vidējā izglītība, arodizglītība – pieejama pēc brīvprātīgas izvēles;
  4. Augstākā izglītība – brīvprātīgas bakalaura, maģistra un doktora studijas.

Visi izglītības posmi ir pieejami gan privātajās, gan valsts mācību iestādēs. Šajā rakstā fokuss ir uz skolas izvēli. Lasi tālāk un uzzini, ko piedāvā abi izglītības virzieni!

Ko nodrošina valsts izglītība?

Bērnu tiesības Latvijā ietver tiesības uz izglītību, tāpēc ikvienam bērnam ir garantēta vieta valsts skolā. Valsts skolu acīmredzamais pluss ir bezmaksas izglītība, bet ir arī citi iemesli, kāpēc izvēlēties tieši šādu izglītības variantu:

  • valsts skolu ir pietiekami daudz, lai ģimene varētu sūtīt savu bērnu uz tuvāko skolu. Tāpat iespējams izvēlēties skolu citā rajonā, ja tajā ir vieta bērniem, kuri ir deklarēti citviet;
  • izvēloties valsts skolu, vecākiem nav papildus jāpārbauda skolas licence un skolas atestātu atbilstība valsts standartiem;
  • valsts skolā bērns var turpināt mācības neatkarīgi no tā, cik labs ir viņa ģimenes finanšu stāvoklis. No skolas var atskaitīt tikai par nesekmību, taču arī šajā gadījumā atskaitīšana ir pēdējais variants, ko skolas izmanto nelabprāt, mēģinot atrast skolēnam draudzīgāku risinājumu.

Taču arī labai valsts skolai ir savi mīnusi, piemēram:

  • valsts mācību iestādēs gandrīz vienmēr ir liels skolēnu skaits, līdz ar to individuāla pieeja katram bērnam ir ierobežota;
  • valsts skolā parasti nav daudz pulciņu, un tie, kas ir, var būt pieejami par papildu samaksu;
  • masu izglītība koncentrējas uz to, lai sniegtu maksimāli daudz maksimāli lielākam bērnu skaitam, līdz ar to bērniem ar īpašajām vajadzībām, kā arī apdāvinātiem bērniem, var būt grūti vai neinteresanti mācīties skolā, kur ir apvienoti skolēni ar dažādām dotībām un interesi pret mācībām.

Cits izglītības variants ir privātās skolas. Turpini lasīt un uzzini, vai tās tiešām ir tik labas, kā dažkārt šķiet!

Privātās izglītības plusi un mīnusi

Vārdu salikums “privātā skola” atsauc atmiņā tēlus no filmām – skolas forma ar izšūto skolas ģerboni, vēsturiskās ēkas, strikti, bet profesionāli skolotāji. Mūsdienās privātā skola var pieturēties pie vēsturiskā vai modernā vizuālā tēla, taču jebkurā gadījumā šādām skolām ir vairākas priekšrocības:

  • privātās skolas pamatoti lepojas ar individuālu pieeju katram bērnam, jo neliels skolēnu skaits ļauj izprast ikviena skolēna vajadzības un atrast veiksmīgāko mācību stratēģiju;
  • pateicoties apjomīgam finansējumam, privātskolas var nodrošināt dažādus pulciņus un sporta aktivitātes, izbraucienus, nestandarta skolas ekskursijas, kā arī ēdināšanu līdz pat trim reizēm dienā;
  • privātskolas ir brīvākas skolotāju izvēlē un var nodarbināt valodas nesēju kā svešvalodu skolotāju.

Kas attiecas uz privātskolu trūkumiem, tad lielākais, protams, ir augsta mācību cena, taču šādam izglītības modelim ir arī citi mīnusi:

  • privātā skola ne vienmēr nozīmē labāku izglītības kvalitāti, tāpēc potenciālā skolēna vecākiem jebkurā gadījumā ir jāizpēta skolas programma un sasniegumi;
  • privātskolu ir maz un gandrīz vienmēr līdz skolai ir mērāms tāls ceļš. Bērna vešana uz skolu ik rītu var aizņemt pat stundu un vairāk;
  • mācoties privātajā skolā, bērns var justies sociāli norobežots, un viņam var rasties iluzors priekšstats par to, kā funkcionē sabiedrība ārpus skolas sienām.

Ja Tavs finanšu stāvoklis ļauj apmaksāt bērna mācības privātajā skolā, nesteidzies izrakstīt čeku – vispirms pārbaudi, vai izvēlētās skolas patiešām spēj nodrošināt augstu izglītības kvalitāti. Noskaidrot atbildi uz svarīgāko jautājumu Tev palīdzēs Latvijas skolu reitings – uzzini, kas tas ir, raksta turpinājumā!

Latvijas TOP skolas

Ik gadu Ata Kronvalda fonds veido Latvijas labāko skolu reitingu, kurā var tikt iekļautas gan valsts, gan privātās mācību iestādes – viss atkarīgs no tā, vai skola atbilst reitinga kritērijiem. Reitings tiek veidots, balstoties uz:

  • skolēnu rezultātiem olimpiādēs;
  • panākumiem ikgadējā skolēnu zinātniskajā konferencē.

Skolu reitingus veido arī citas iestādes, piemēram, avīzes. Katram reitingam var būt savi atlases kritēriji, piemēram, centralizēto eksāmenu rezultāti. Taču, neatkarīgi no atlases stratēģijas, ik gadu skolu reitingi ir ļoti līdzīgi, un labāko skolu topā pārliecinoši turas valsts mācību iestādes.

Atšķirībā no Lielbritānijas, ASV un dažām citām valstīm, Latvijā privātā izglītība nav pašsaprotami labāka par valsts skolu. Privāto skolu var būt vērts izvēlēties, ja bērnam ir nepieciešama īpaši draudzīga atmosfēra, neliels klasesbiedru skaits, speciāli pulciņi, taču kvalitatīvu, konkurētspējīgu izglītību labāk meklēt valsts skolās.

Raksta noslēgumā pastāstīsim par vēl dažiem aspektiem, ko vērts ņemt vērā skolas izvēlē!

Kā skola ietekmē bērna nākotni?

Kvalitatīva izglītība lielā mērā nosaka bērna tālākās gaitas, ieskaitot studijas augstskolā, nākamo darbavietu un stāvokli sabiedrībā. Protams, skola nav vienīgais faktors, kas ietekmē cilvēka dzīvi, taču neņemt to vērā būtu neapdomīgi. Laba skola sniedz skolēniem ne tikai zināšanas, bet arī:

  • noderīgus kontaktus. Skolas ar labu reputāciju un augstiem rezultātiem bieži iesaistās dažādos projektos, uzaicina interesantus runātājus, uztur kontaktus ar absolventiem. Rezultātā skolā veidojas nepārtraukts kontaktu tīkls, kas var palīdzēt bērnam labāk orientēties izglītības nozarē un sabiedrībā kopumā un veikt informētas izvēles;
  • pārliecību par sevi. Pētījumi parāda – cilvēki, kuri no pašas bērnības neizjuta pārliecību par saviem spēkiem, retāk gūst panākumus profesionālajā dzīvē un ir mazāk apmierināti ar savu pozīciju sabiedrībā. Mācības labā skolā nodrošina skolēniem veiksmīgākas starta pozīcijas arī psiholoģiskajā aspektā.

Privāto skolu Mekā, Lielbritānijā, tika veikts ne mazums pētījumu par to, vai pēc privātās un valsts skolas beigšanas iekļaušanās sabiedrībā ir vienlīdzīga. Pētījumu rezultāti parāda, ka gandrīz puse no absolventiem, kuri ir iestājušies prestižajās Oksfordas un Kembridžas universitātēs, nāk no privātajām skolām. No otras puses, nesenais Austrālijas pētījums apliecina, ka starp skolēniem no valsts un privātajām skolām nav krasu kognitīvo un nekognitīvo atšķirību. Lielāka nozīme ir ģimenes stāvoklim, attieksmei pret izglītības vērtību un spējai arī pašam piedalīties savas nākotnes veidošanā.

Izvēloties skolu savam bērnam, pievērs uzmanību skolas reputācijai, eksāmenu rezultātiem un atsauksmēm par skolotājiem. Tikai zinot konkrētu informāciju par katru skolu, var veikt labu un bērnam draudzīgu izvēli. Ja nevari atļauties apmaksāt mācības labā privātskolā, labāk iegādājies noderīgas grāmatas un piedāvā savam bērnam apmeklēt papildu nodarbības – tās izmaksās lētāk un palīdzēs sasniegt vairāk!

Gan privātā, gan valsts izglītība ikvienā valstī ir apvīta ar mītiem – netici tiem, bet velti laiku informācijas analīzei. Dalies ar šo rakstu un palīdzi arī citiem vecākiem nekļūdīties skolas izvēlē!


trending_flat Atpakaļ pie rakstiem

Komentāri (0)

Scroll Up