Kategorijas

Noderīgi padomi tavā e-pastā!

 

Nekustamie īpašumi kā investīciju objekts: cik izdevīgi un droši tas ir?

wb_incandescent Finanses

Būvniecības nozare Baltijas valstīs pakāpeniski atgūstas pēc krīzes triecieniem, un tirgū parādās arvien jauni celtniecības projekti, kas nākotnē var kalpot ne tikai par mājokli īpašumu pircējiem, bet arī par peļņas avotu investoriem. Nekustamie īpašumi mūsdienās ir pieejami arī privātajām investīcijām, tāpēc ir vērts uzzināt, cik drošs ilgtermiņā ir šāds ieguldījumu veids.

Šajā rakstā mēs pastāstīsim, kas notiek Baltijas nekustamo īpašumu tirgū, kā notiek nekustamo īpašumu izsoles un kas var investēt naudu būvniecībā. Lasi un uzzini, vai arī Tu vari kļūt par investoru!

3 faktori, kas ietekmē investīciju perspektīvas

Nekustamie īpašumi ir potenciāli izdevīgs investīciju objekts, jo būvniecība gan prasa lielus ieguldījumus, gan palīdz nopelnīt ievērojamas summas. Taču, lai ieguldījumi patiešām būtu veiksmīgi, vispirms jāsastāda prognoze nozares attīstībai gan ilgtermiņā, gan īstermiņā. Lūk, trīs faktori, kas noteikti jāņem vērā:

1. Makroekonomiskā situācija

Kopš globālās ekonomiskās krīzes ir pagājuši jau desmit gadi, un pa šo laiku būvniecības nozare ir pakāpeniski atdzīvojusies. Par pozitīvām pazīmēm var uzskatīt:

  • ienākumu kāpumu;
  • zemu bezdarba līmeni;
  • zemu inflāciju;
  • atbalstošu centrālo banku politiku.

Šo faktoru kopums rada investīcijām draudzīgu vidi. Atšķirībā no pārējām Eiropas Savienības valstīm, Baltijas reģionā ir novērojams gan cenu, gan ienākumu palielinājums. Pakāpeniski aug arī mājokļu cenas, tāpēc investējot naudu nekustamajā īpašumā, pēc kāda laika izredzes pārdot to par augstāku cenu ir samērā labas.

Taču vērā jāņem, ka nekustamo īpašumu cenas Baltijas reģionā pieaugu nevienmērīgi – Latvijā pēdējo divu gadu laikā cenas ir pieaugušas par vienu piekto daļu, Lietuvā – par 15%, bet Igaunijā – par 8,4%.

2. Finanšu tirgus stāvoklis

Jau ievērojamu laiku Baltijas būvniecības nozare parāda pārliecinoši stabilus rezultātus, un investori, ieskaitot ārvalstu investorus, labprāt iegulda līdzekļus dažādos nekustamajos īpašumos Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Tieši nekustamie īpašumi ir kļuvuši par vienu no iecienītākajiem investīciju objektiem, jo, salīdzinājumā ar investīcijām vērtspapīros, tiem ir augstāka rentabilitāte. Līdz ar to var prognozēt nekustamo īpašumu piedāvājuma pieaugumu.

3. Demogrāfijas aina

Nevienam nav noslēpums, ka Baltijas valstu sabiedrība strauji noveco, turklāt lielas emigrācijas dēļ jau salīdzinoši tuvā nākotnē seniori veidos gandrīz pusi no kopējā iedzīvotāju skaita. Tas noteikti ietekmēs visas nozares, ieskaitot būvniecību. Jau tagad var paredzēt, ka nākotnē iezīmēsies šādas tendences:

  • palielināsies pieprasījums pēc mazākiem un lētākiem mājokļiem;
  • mājokļa meklējumos nozīme tiks pievērsta veselības aprūpes pieejamībai, senioriem draudzīgai videi un citiem faktoriem, kas ietekmē vecāku cilvēku dzīves kvalitāti;
  • palielināsies pieprasījums pēc mājokļiem pilsētās, kur vecākiem cilvēkiem var tikt nodrošinātas labākas veselības aprūpes, sociālās iekļaušanās un izklaides iespējas.

Svarīgi ir ņemt vērā arī jauniešu ekonomisko situāciju. Jaunas ekonomiskās krīzes gadījumā, bezdarba dēļ vairāk jauniešu turpinās dzīvot ar vecākiem, un pieprasījums pēc lielākiem un dārgākiem mājokļiem var samazināties. Vēl 2018. gadā, desmit gadus pēc lielās krīzes, gandrīz puse Latvijas un Lietuvas jauniešu dzīvo vecāku mājās un nepiedalās nekustamo īpašumu tirgū.

Investīcijas nekustamajos īpašumos var veikt gan ieguldot naudu projektos dažādās būvniecības stadijās, gan iegādājoties pabeigtu īpašumu. Nekustamo īpašumu izsoles nodrošina iespēju nopirkt arī īpašumu sliktā stāvoklī. Raksta turpinājumā pastāstīsim vairāk par dažādiem investīciju variantiem!

2 ceļi pie investīcijām

Ja vēlies kļūt par investoru un ieguldīt naudu nekustamajos īpašumos, Tev ir divas izvēles iespējas. Pirmā – uzticēt savus līdzekļus bankai vai privātajam investīciju fondam. Otrā – pašam pārvaldīt savas finanses un ieguldīt patstāvīgi. Katram variantam ir savu plusi un mīnusi, tāpēc pastāstīsim par tiem drusku vairāk!

1. Investīcijas pārvalda trešā puse

Ierasts investīciju veids ir investīcijas ar bankas vai investīciju fonda starpniecību. Šajā gadījumā privātpersona atver investīciju kontu, bet investīciju portfeļa pārvaldītājs – banka vai cita finanšu iestāde, – nodarbojas ar darījumiem, iegulda naudu, seko līdzi rezultātiem un, nepieciešamības gadījumā, maina investīciju stratēģiju. Nekustamie īpašumi ir viens no objektiem, kur nauda var tikt ieguldīta, taču parasti investora līdzekļi tiek ieguldīti arī citos objektos: vērtspapīros, akcijās utt. Uzticot investīciju pārvaldīšanu institūcijai, Tu iegūsi:

  • vairāk brīvā laika. Tev pašam nebūs jāiedziļinās ekonomikas niansēs, tāpēc savu brīvo laiku varēsi pavadīt atpūšoties, nevis sēžot pie datora ar kalkulatoru un investīciju rokasgrāmatu;
  • potenciāli drošāku investīciju modeli. Bankām un investīciju fondiem ir vajadzīgā pieredze, kas ļauj ieguldīt citu personu naudu bez liekiem riskiem. Protams, ikviena investīcija ir saistīta ar riskiem, taču profesionāla pārvaldīšana samazina riska pakāpi.

Galvenais šādas investīciju stratēģijas trūkums ir tas, ka par to attiecīgi jāmaksā. Komisijas par investīciju portfeļa pārvaldīšanu var būt ļoti lielas, un rezultātā investora peļņa būtiski samazinās. Ja  šādi tēriņi Tevi neapmierina, vari izskatīt citu variantu – patstāvīgas jeb tiešās investīcijas.

2. Investīcijas pārvalda investors

Mūsdienās arvien izplatītāki kļūst pakalpojumi, kuros nav iesaistīts starpnieks – banka vai cita finanšu organizācija. Tiešās investīcijas nekustamajos īpašumos notiek specializētajās tiešsaistes platformās, kur tiek izvietoti nekustamie īpašumi dažādās būvniecības stadijās. Tiešajām investīcijām ir vairāki plusi:

  • potenciāls investors var mierīgi izvērtēt visus piedāvājumus, veltīt laiku informācijas izpētei, nepieciešamības gadījumā konsultēties ar ekspertu un veikt zinošu izvēli;
  • investors var izvēlēties, kādos īpašumos investēt – tikai Latvijā vai visā Baltijas reģionā, dzīvojamās mājās vai komerctelpās, pilsētu centros vai lauku reģionos utt.;
  • investors var patstāvīgi pārvaldīt investīciju portfeli, uzņemoties lielākus vai mazākus riskus un netērējot naudu komisijām.

Pēdējā priekšrocība var tikt uzskatīta arī par trūkumu – neveiksmes gadījumā investors būs vienīgais zaudētājs. Tāpat vērts ņemt vērā, ka tiešās investīcijas tomēr ir piemērotas personām ar zināšanām par investīciju nozari un atbilstošo pieredzi vai vismaz vēlmi un iespējām apgūt vajadzīgās iemaņas.

Tiem, kuri vēlas patstāvīgi pārvaldīt savas investīcijas, var būt piemērotas arī nekustamo īpašumu izsoles. Izsoles laikā īpašumi tiek pārdoti par zemāku cenu nekā brīvajā tirgū, taču dalība izsolē prasa aptuveni no 3% līdz pat 10% no  izsolāmā īpašuma vērtības. Izsoles rīko pašvaldības, privātās nekustamo īpašumu aģentūras un bankas.

Nekustamie īpašumi, kuros var investēt, ir atrodami gan tādās pilsētās kā Rīga, Daugavpils, Liepāja, Jelgava, Jūrmala, gan laukos, jo ieguldīt naudu var arī privātmājas, lauku viesnīcas un citu objektu būvniecībā. Tomēr, lai kāda būtu Tava izvēle, atceries, ka nekustamie īpašumi ir komplicēts investīciju veids, tāpēc Tev jābūt gatavam veltīt savu brīvo laiku tirgus izpētei un analīzei. Ja neesi gatavs to darīt, iesakām izvēlēties investīciju pārvaldītāja pakalpojumus.

Nekustamie īpašumi var atnest investoriem ievērojamu peļņu, ja vien investīcijas tiek veiktas apdomīgi. Mēs esam tikai ieskicējuši svarīgāko, kas Tev būtu jāzina par nekustamo īpašumu nozari Baltijā,  taču iesakām nežēlot laiku un meklēt informāciju tematiskajos medijos. Apsver visus investīciju par un pret un pieņem pareizu lēmumu!


trending_flat Atpakaļ pie rakstiem

Komentāri (0)

Scroll Up