Auto noma – ikdienas braucieniem, ceļojumiem un īpašiem gadījumiem

Ja Tavs mērķis ir pēc iespējas ātrāk nonākt galamērķī, un vēlies ceļot ar komfortu un bez stingriem bagāžas ierobežojumiem, kādu transportlīdzekli izvēlēsies? Protams, personīgo auto – labu, drošu, ērtu.

Bet ja nu Tavā īpašumā nav savas mašīnas, bet ir autovadītāja tiesības un vēlme sēsties pie stūres?

Tad labākais risinājums ir auto noma – pakalpojums, kas sniedz iespēju komfortabli apceļot pasauli un veikt ikdienas braucienus.

 

Gribi uzzināt vairāk? Lasi zemāk!

Auto noma

Kas ir auto noma? Svarīgākais, kas Tev jāzina par nozares noteikumiem

Iemesli, kāpēc cilvēki izvēlas nomāt auto, ir visdažādākie. Vieniem mašīna ir vajadzīga tikai uz neilgu laiku, citiem patīk bieži mainīt mašīnu zīmolus un modeļus.

Daudzi grib izvairīties no ilgtermiņa kredītsaistībām, tāpēc auto līzinga vietā izvēlas auto nomu. Patiešām, transporta noma ir gan ekonomisks, gan parocīgs risinājums, taču tāpat kā kredītu nozarē, arī šeit ir savi noteikumi un prasības.

Stāstām par tiem detalizēti!

5 galvenie auto nomas noteikumi

1. Klienta profils

Mašīnas īre ir pieejama tikai pilngadīgām personām ar derīgu autovadītāja apliecību. Ja Tu dodies ceļojumā ar draugiem, bet pats nevari vadīt mašīnu, nodod auto nomas meklējumus savu draugu-autovadītāju rokās. Atceries, ka auto nomas uzņēmumam ir tiesības atteikt pakalpojumu, ja klients, ar kuru slēgts līgums, nevar uzrādīt derīgu autovadītāja apliecību.

Vērts atcerēties, ka katram transportlīdzekļa tipam ir savi vecuma ierobežojumi, ko nosaka ACRISS mašīnu klasifikācijas tabula.

Piemēram, ECMR auto (Economy, 2-4 door, Manual Drive) var iznomāt personas no 19 gadu vecuma, ar vismaz vienu gadu braukšanas pieredzi. Savukārt SDAR mašīnas (Standard, 4-5 door, Auto Drive) ir pieejamas vadītājiem, kuri ir vismaz 23 gadus veci.

Aicinām iepazīties ar ACRISS tabulu un auto nomas uzņēmuma noteikumiem, lai izvairītos no pārpratumiem un pasūtītu auto, kas vislabāk atbilst Tavām vēlmēm un iespējām.

2. Satiksmes noteikumi

Sēžoties pie stūres, obligāti jāievēro valsts satiksmes noteikumi. Atgādinām, ka Latvijā spēkā ir šādi noteikumi:

 • atļautais ātrums pilsētas robežās – 50 km/h;
 • atļautais ātrums ārpus pilsētas – no 70 līdz 90 km/h;
 • braukšanas laikā vadītājam ir aizliegts izmantot telefonu un citas elektroniskās ierīces, kā arī sēsties pie stūres alkohola vai narkotisko vielu reibumā.

Atceries, ka sēžoties pie nomātā auto stūres, vadītājs uzņemas tādu pašu atbildību par citu satiksmes dalībnieku drošību, kā braucot ar personīgu automašīnu.

3. Auto atgriešana

Ikviens auto nomas uzņēmumu klients vēlas saņemt tīru, drošu mašīnu, kas precīzi atbilst aprakstam mājaslapā un uzņēmuma darbinieku solījumiem. Arī Tev, kā klientam, jāsniedz sava artava uzņēmuma nevainojamā servisā.

Atgriežot atpakaļ netīru mašīnu ar tukšu bāku, kavējot nodošanas termiņu vai smēķējot mašīnā par spīti līguma nosacījumiem, ne tikai iedzīvosies papildu tēriņos, bet arī kavēsi auto nomas servisu nākamajiem klientiem.

Viens no auto nomas pamatnoteikumiem ir atgriezt mašīnu tādā pašā stāvoklī, kādā tā bija saņemšanas brīdī. Ja esi saņēmis auto ar skrāpējumiem un citiem sīkiem bojājumiem, nofotografē tos saņemšanas brīdī, lai vēlāk pierādītu, ka bojājumi nav radušies Tavas vainas dēļ.

4. Auto lietošanas noteikumi ārvalstīs

Ja mašīna tiek iznomāta, lai dotos uz ārvalstīm, pirms došanās ceļojumā rūpīgi jāizpēta attiecīgās valsts likumdošana. Neatliec šo uzdevumu uz pēdējo brīdi, jo tā var iedzīvoties papildu tēriņos! Katrai valstij ir sava ceļu nodokļu sistēma un nodokļu apmaksas kārtība, tāpēc parūpējies par to, lai Tavs brauciens būtu likumīgs.

Informāciju par nomātā auto lietošanu ārzemēs Tev sniegs nomas uzņēmuma pārstāvji, taču informācija jāsaņem pirms brauciena. Raksta turpinājumā mēs pastāstīsim vairāk par to, kā notiek auto noma ārzemju braucieniem, bet pagaidām pievērsīsim uzmanību vēl vienām svarīgam parametram – mašīnas apdrošināšanai.

5. Auto apdrošināšana

Ja Tev ir personīgā mašīna, noteikti zini, ka bez auto apdrošināšanas polises neiztikt nevienam vadītājam. Arī nomājot mašīnu, nedrīkst aizmirst par apdrošināšanu, jo mašīnas nozagšana vai nokļūšana avārijā ar neapdrošināto nomas auto vedīs pie milzīgiem tēriņiem. Izvairīties no tiem ir vienkārši – apdrošini nomas auto un parūpējies par savas nākotnes finanšu drošību!

Latvijas likumdošana nosaka, ka ikvienam transportlīdzeklim jābūt obligātai apdrošināšanai – OCTA polisei. Atgādinām, ka OCTA polise sedz vadītāja civiltiesiskās atbildības izmaksas.

Tas nozīmē, ka avārijas gadījumā materiālo kaitējumu segs nevis autovadītājs-avārijas izraisītājs no sava maciņa, bet apdrošināšanas sabiedrība. OCTA polisei ir ierobežot risku segums, tāpēc ikvienam vadītājam ieteicams noformēt arī KASKO polisi, kas apdrošina nevis civiltiesisko atbildību, bet konkrētu automašīnu, un kurai ir daudz lielākas izmantošanas robežas.

Auto nomas gadījumā situācija ir līdzīga – ikvienam nomātam transportlīdzeklim jābūt derīgai OCTA polisei, taču ieteicams nepaļauties uz to, bet noformēt papildu apdrošināšanu. Kas tas ir, stāstām raksta turpinājumā!

7 veidi, kā parūpēties par nomātā auto drošību

Slēdzot auto nomas līgumu, Tu vari izvēlēties vienu vai vairākus apdrošināšanas variantus:

 1. Apdrošināšana pret bojājumiem CDW (Collision Damage Waiver) vai LDW (Loss Damage Waiver);
 2. Apdrošināšana pret zādzību TP (Theft Protection) vai TLW (Theft Loss Waiver);
 3. Personīgā apdrošināšana pret nelaimes gadījumiem vadītājam un pasažieriem PAI (Personal Accident Insurance);
 4. Maksimālā apdrošināšana pret bojājumiem SCDW (Special Collision Damage Waiver);
 5. Maksimālā apdrošināšana pret bojājumiem un zādzību SC (Special Collision);
 6. Apdrošināšana riepām un aizsargstiklam TG (Tyre and Windscreen Coverage);
 7. Palīdzība uz ceļa Roadside Assistance (BC).

Daļēja apdrošināšana paredz konkrētu pašriska summu, savukārt maksimālās apdrošināšanas gadījumā pašriska summa ir nulle. Piemēram, ja avārijas izmaksas ir 1000 eiro, bet CDW apdrošināšanas līgums paredz, ka nomnieka maksimālā finansiāla atbildība ir 500 eiro, atlikušos 500 eiro samaksās apdrošināšanas sabiedrība. Izvēloties SCDW vai SC tipa apdrošināšanu, auto nomnieks tiek atbrīvots no finansiālas atbildības par polisē iekļautajiem riskiem.

Nomas auto apdrošināšana ir derīga tikai tad, ja nomnieks rīkojas saskaņā ar nomas līguma noteikumiem, nekavējoties informē policiju un auto nomas uzņēmumu par negadījumu un ievēro ceļu satiksmes noteikumus.

Kas attiecas uz apdrošināšanas izmaksām, tās ir atkarīgas no apdrošināšanas veida. Lai saņemtu standarta apdrošināšanu, jāveic apdrošināšanas iemaksa, bet, lai izmantotu palīdzību uz ceļa, parasti jāmaksā konkrēta summa par katru nomas dienu.

Auto noma ir vienkāršs pakalpojums, kas, tāpat kā jebkurš cits serviss, prasa rūpīgu attieksmi pret līguma nosacījumiem un atbildīgu pakalpojuma izmantošanu.

Atceries, ka auto noma lēti izmaksā tiem, kuri ievēro visus līguma noteikumus, izturas pret nomas auto kā pret personīgo mašīnu un ir uzmanīgi uz ceļa.

Mašīnu īre, tāpat kā daudzi citi pakalpojumi, tagad pieejami ne tikai uzņēmumu filiālēs, bet arī internetā. Apskatīsim, kādas ir abu mašīnas pasūtīšanas veidu priekšrocības un trūkumi! Patērētāju tiesību aizsardzības centra 10 ieteikumi veiksmīgai īstermiņa auto nomai Latvijā un ārzemēs.

Kur iznomāt auto?

Mēs piedāvājam salīdzināt dažādus auto nomas piedāvājumus, bet Tev pašam jāizvēlas, kāds nomas variants un mašīnas pasūtīšanas veids Tev ir piemērotākais.

Vairums uzņēmumu piedāvā iznomāt auto:

 • klātienē, uzņēmuma birojā;
 • tiešsaistē, uzņēmuma mājaslapā.

Uzreiz gribam pievērst Tavu uzmanību tam, ka uzņēmuma filiāles ne vienmēr atrodas pilsētas centrā. Auto noma Rīgā, tāpat kā auto noma Liepājā un citās Latvijas pilsētās, ir pieejama lidostās, ostās, kā arī dzelzceļa stacijās un viesnīcās.

Kur iznomāt auto

Ja nomas birojam ir pietiekami centrāla lokācija, tas, visdrīzāk, nozīmē, ka pasūtīto auto saņemsi 24 stundu laikā, jo pilsētas centrā nevar izvietot nomas autoparku.

Ja birojs atrodas pilsētas nomalē, iespējas uzreiz sēsties pie izvēlētā auto stūres ir daudz augstākas, taču šāds variants ir laikietilpīgāks. Lai tiktu attālā birojā, jātērē vairākas stundas, tāpēc, ja negribi tērēt laiku, pievērs uzmanību auto nomai internetā.

Mašīnas noma internetā ir ērta un vienkārša, turklāt tā aizņem vien pāris minūtes.

Lai pasūtītu automašīnu tiešsaistē, Tev jāveic šādi soļi:

 • norādi vēlamo saņemšanas un atgriešanas vietu, datumu un laiku;
 • izvēlies mašīnu;
 • ja nepieciešams, pievieno ekstras: bērnu sēdeklīšus, GPS navigācijas ierīci, jumta bagāžas kasti;
 • aizpildi klienta anketu, pārbaudi pieteikumā norādīto informāciju un pasūti auto online.

Mēs iesakām izmantot auto nomu internetā, bet reizēm ērtāk ir doties uz uzņēmuma biroju. Ja Tavs ceļš ved uz lidostu, izmanto iespēju iznomāt auto, netērējot laiku ne braucienam uz Rīgas centru, ne pieteikuma aizpildīšanai internetā!

Īpašais auto nomas piedāvājums lidostā

Gan ārzemju visiem, gan Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja nomāt auto lidostā Rīga.

Auto nomas uzņēmumu biroji atrodas lidostas termināļa pirmajā stāvā, ielidošanās sektorā E.

Ņem vērā, ka lidostas terminālī strādājošo uzņēmumu darba laiks ir pielāgots ielidojošo reisu grafikam, tāpēc auto nomas pakalpojumi ir pieejami gan rīta agrumā, gan vēlu vakarā – atkarībā no lidostas dienas ielidojumu grafika.

Iznomāt auto lidostā

Auto noma lidostā Rīga ir īpaši parocīga:

 • ārzemēs dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem, kuri pavada Latvijā atvaļinājumu un vēlas uzreiz no lidostas braukt pie radiem vai doties jaunā ceļojumā;
 • Taviem ārzemju draugiem, kuri grib apceļot Latviju visērtākajā veidā;
 • lidostas apkaimē dzīvojošajiem, kuri vēlas noslēgt auto nomas līgumu klātienē.

Slēdzot auto nomas līgumu RIX lidostā, uzreiz varēsi sēsties pie izvēlētā auto stūres. Iznomāšanai paredzētās automašīnas atrodas lidostas autostāvvietās P1 un P3. Precīzu informāciju par mašīnas atrašanās vietu Tev sniegs biroja darbinieks.

Kas vēl? Protams, auto nomas apmaksa. Šeit katram uzņēmumam ir savi noteikumi, taču parasti visi prasa veikt apmaksu pilnā apjomā pirms mašīnas saņemšanas.

Atkarībā no izvēlētā auto, papildu tarifiem par auto piegādi uz adresi un apdrošināšanas izmaksām, uzņēmums var pieprasīt depozītu, no dažiem desmitiem līdz dažiem tūkstošiem eiro. Mūsu ieteikums – vienmēr izlasi līgumu un uzdod jautājumus par iespējamām papildu izmaksām.

Bet tagad parunāsim par to, kādas mašīnas var iznomāt Latvijā, un kā ceļot uz ārzemēm ar iznomāto auto.

Lasi tālāk un uzzini, kādas iespējas ir mūsdienu auto nomniekam!

Auto noma svētkiem un īpašām situācijām

Viena lieta ir auto noma ikdienas lietošanai un pavisam cita – speciāls auto īpašiem gadījumiem.

Uzņēmumi ar lielu autoparku parasti piedāvā saviem klientiem pietiekami plašu pakalpojumu klāstu.

Ir arī tādi auto nomas uzņēmumi, kas specializējas tieši nestandarta prasību apkalpošanā, piedāvājot speciālu servisu svētkiem, fotosesijām un citām neikdienišķām situācijām, kurām vajadzīgs auto.

Ja Tev ir nepieciešama nestandarta automašīna, esi īstajā vietā, jo mēs sniedzam informāciju arī par to, kur pieejama:

Auto noma svētkiem

 • retro auto noma;
 • luksus auto noma;
 • kāzu auto noma;
 • auto noma ar šoferi;
 • sporta auto noma.

Uzreiz gribam atzīmēt, ka auto noma kāzām un citām svinībām nebūt ne vienmēr obligāti ir VIP klases auto noma. Gluži otrādi, uzņēmumi piedāvā plašus nomas variantus, lai sev tīkamo automašīnu atrastu gan klienti ar noteiktu budžetu, gan tie, kuriem auto nomas cena nav noteicošais faktors.

Ja Tava prioritāte ir lēta auto noma, vari iznomāt luksusa automašīnu uz minimālo laiku, kas parasti ir 24 stundas.

Bet ja nu īpaša mašīna ir vajadzīga nevis svētkiem, bet ikdienai, taču standarta vieglais auto nav piemērots? Mēs runājam par pārcelšanos – notikumu, kas var gadīties ikviena cilvēka dzīvē, un kas ir saistīts ne tikai ar patīkamiem pārdzīvojumiem, bet arī ar milzīgu bagāžas apjomu.

Šajā situācijā Tev palīdzēs:

 • kravas auto noma;
 • auto piekabju noma.

Ja vēlies iznomāt nestandarta mašīnu, ņem vērā, ka tās apdrošināšanas izmaksas būs augstākas. Tāpat atceries, ka ekskluzīvu auto noma nebūs pieejama, ja ar mašīnu vēlies doties ārzemju braucienā.

Šim nolūkam ir paredzētas citas mašīnas: vieglās automašīnas, treileri, miniveni, kā arī piekabes un pat kravas auto. Raksta noslēgumā stāstām par to, kas Tev jāzina, lai iznomātu auto ceļojumam!

Parocīga auto noma ceļojumiem

Visbiežāk ceļotājiem ir nepieciešama ilgtermiņa auto noma, taču tāpat iespējams noformēt auto nomas līgumu uz dažām dienām. Jāatzīmē, ka izdevīga auto noma ir cieši saistīta ar nomas dienu skaitu – jo lielāks tas ir, jo zemāks ir nomas tarifs.

Papildus vieglajām automašīnām ceļotājiem ir pieejama:

 • auto treileru noma;
 • auto piekabes noma;
 • minivenu noma.

Dodoties ārzemju braucienā ar iznomāto mašīnu, jāievēro daži papildu noteikumi, kas garantē mašīnas drošību un likumīgu izmantošanu.

Lai gan katram auto nomas uzņēmumam ir savas prasības, kopumā var novērot vienu pamatnoteikumu – informēt uzņēmumu par robežas šķērsošanu un veikt papildu iemaksas par mašīnas lietošanu ārzemēs.

Auto noma ceļojumiem

Visas valstis, kur iespējams iebraukt ar uzņēmuma nomas auto, ir sadalītas vairākās kategorijās:

 • Baltijas valstis: Igaunija un Lietuva, daži uzņēmumi šajā kategorijā iekļauj arī Poliju. Robežas šķēršana ir bez maksas, nav nepieciešams uzņēmuma apstiprinājums;
 • Eiropas Savienības valstis;
 • Lielbritānija un Īrija;
 • Neatkarīgo Valstu Savienības valstis.

Lai iebrauktu ar nomāto auto vienā no 2. – 4. kategoriju valstīm, klientam jāiemaksā atbilstoša summa un jāsaņem uzņēmuma apstiprinājums.

Vai tagad auto nomas nozare Tev vairs nešķiet nesaprotama un sarežģīta? Izmantojot mūsu mājaslapu, Tu ne tikai iegūsi zināšanas, bet arī ietaupīsi savu laiku un naudu!

Lēta auto noma Rīgā – tas ir reāli!

Mēs, Comparo, vēlamies palīdzēt Tev iznomāt pēc iespējas labāku auto par pēc iespējas zemāku cenu. Pie mums Tu vari salīdzināt piedāvājumus un izvēlēties uzņēmumu ar optimālu cenas/kvalitātes līdzsvaru.

Izmanto mūsu portālu, ja Tev nepieciešama:

 • auto noma personīgai lietošanai;
 • auto noma uzņēmumiem
 • pilna servisa auto noma.

Auto noma ir lielisks risinājums gan ikdienā, gan īpašās situācijās. Izmanto Comparo sniegtās iespējas un nepārmaksā par piedzīvojumu!

Scroll Up