OCTA apdrošināšana– obligātā polise Tavai drošībai uz ceļa

Ja Tu esi automašīnas īpašnieks vai gatavojies tuvā nākotnē iegādāties savu pirmo transportlīdzekli, viena no Tavām prioritātēm ir drošība uz ceļa.

Kā to panākt?

Protams, pats galvenais nosacījums ir ceļu satiksmes noteikumu ievērošana, bet tikpat svarīga ikvienam autoīpašniekam ir OCTA polise.

OCTA jeb obligātā civiltiesiskā transportlīdzekļa apdrošināšana pasargā polises īpašnieku no lieliem tēriņiem, kas var rasties negadījumu dēļ, un nodrošina mierīgu braukšanu ikvienā pasaules valstī.

Gribi uzzināt vairāk? Lasi zemāk!

comparo;comparo;gCGD2NJoaSyoNLicIsOn
ApdrošinātājsVērtējumsDarba laiks
0
8:30 - 17:30nestrādā
0
8:30 - 17:00nestrādā
0
8:30 - 17:30nestrādā
0
8:30 - 17:30nestrādā
0
8:30 - 17:00nestrādā
0
9:00 - 17:30nestrādā
0
8:30 - 17:30nestrādā
0
9:00 - 18:00nestrādā
Darba laiks8:30 - 17:30nestrādā
Darba laiks8:30 - 17:00nestrādā
Darba laiks8:30 - 17:30nestrādā
Darba laiks8:30 - 17:30nestrādā
Darba laiks8:30 - 17:00nestrādā
Darba laiks9:00 - 17:30nestrādā
Darba laiks8:30 - 17:30nestrādā
Darba laiks9:00 - 18:00nestrādā

Auto apdrošināšana – saistoša ikvienam auto īpašniekam

Ikviens transportlīdzeklis, neatkarīgi no tā modeļa, vecuma un nobraukuma, palielina riska potenciālu uz ceļa.

Jo vairāk autobraucēju, jo intensīvāka satiksme, tāpēc simtprocentīgi nodrošināties pret ceļu satiksmes negadījumiem vēl nav izdevies nevienam vadītājam.

Automašīnu apdrošināšana palīdz tikt galā ar negadījuma sekām, jo negadījuma izmaksas sedz apdrošinātājs, nevis negadījuma izraisītājs.

Ceļu satiksmes negadījumu izmaksas var būt ļoti apjomīgas, tāpēc segt tās no savas kabatas nav pa spēkam gandrīz nevienam. Noformējot OCTA, Tu garantēsi sev finanšu drošību ārkārtas apstākļos.

OCTA atlīdzības izmaksa

Tā var būt vajadzīga dažādās situācijās. Apdrošinātājs izmaksā atlīdzību, ja satiksmes incidenta dēļ polises īpašnieks:

 • ir sabojājis luksoforu vai ceļu remonta aprīkojumu;
 • ir radījis kaitējumu citas personas materiālajam īpašumam: automašīnai, veikala vitrīnai, motociklam, ritenim u.c.;
 • ir notriecis kājāmgājēju vai riteņbraucēju un radījis kaitējumu cietušā veselībai.

OCTA atlīdzība tiek izmantota, lai segtu remonta, ārstēšanas un rehabilitācijas izmaksas, lai kompensētu cietušajiem materiālo kaitējumu, darba un ienākumu zaudēšanu. Taču OCTA nav vienīgais auto apdrošināšanas variants – papildus OCTA ikviens autoīpašnieks var noformēt arī KASKO polisi. Vai vērts pieteikties abām polisēm vienlaicīgi? Skaidrojam tālāk!

Auto apdrošināšanas veidi: kā orientēties OCTA un KASKO?

Kas ir OCTA? Tā ir autoīpašnieka civiltiesiskā apdrošināšana. Tas nozīmē, ka apdrošinātājs uzņemas segt izmaksas, ko ir radījis apdrošinātais subjekts.

Šāda veida apdrošināšana pasargā Tavu maciņu, taču ne automašīnu. Ja pēc negadījuma tai būs nepieciešams remonts, remonta izmaksas Tev būs jāsedz paša spēkiem.

Atšķirībā starp OCTA un KASKO

OCTA ir brīvprātīga apdrošināšana. Ja OCTA apdrošināšana attiecas tikai uz īpašnieka civiltiesisko atbildību, tad KASKO polisi var noformēt, lai apdrošinātu konkrētu automašīnu. Aicinām iepazīties tuvāk ar KASKO apdrošināšanas priekšrocībām šeit!

Tu vari pats izlemt, vai vērts noformēt KASKO polisi, taču braukt bez OCTA apdrošināšanas ir aizliegts. OCTA polise ir nepieciešama ikvienam autoīpašniekam, un OCTA apdrošināšanu regulē īpašais likums.

Ko par OCTA apdrošināšanu saka Latvijas likumdošana?

Latvijā OCTA apdrošināšanu regulē Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums. Tas satur pilnu informāciju par apdrošināšanas līgumu, apdrošināšanas gadījumiem un visu iesaistīto pušu tiesībām un pienākumiem.

Likums regulē apdrošināšanas izmaksu limitu

 • personai nodarīto zaudējumu atlīdzināšana – līdz 5 miljoniem eiro;
 • mantai nodarīto zaudējumu atlīdzināšana – līdz 1 miljonam eiro.

Likumā ir atrodama informācija par to, kuros gadījumos OCTA apdrošināšana nedarbojas.

Apdrošinātājs neizmaksā atlīdzību, ja

 • kaitējuma iemesls ir nepārvarama vara, dabas katastrofas, teroristiskie akti;
 • kaitējums radies pēc ceļu satiksmes negadījuma;
 • transportlīdzeklis ticis izmantots sacīkstēs u.c.

OCTA apdrošināšanas līgums

Lai zinātu savas tiesības un pienākumus, iepazīsties ne tikai ar OCTA apdrošināšanas līgumu, bet arī ar attiecīgo likumu. Tikai rīkojoties atbilstoši likumam, Tu varēsi izmantot apdrošināšanas priekšrocības un izvairīties no lieliem tēriņiem.

Tev, kā autovadītājam, jārēķinās ar to, ka OCTA pārbaude var notikt jebkurā vietā un laikā, jo pārbaudīt OCTA ir tiesīga Ceļu policija, CSDD, Valsts robežsardze.

Atceries, ka OCTA polises ir obligātas, un braukšana bez OCTA ir sodāma rīcība – likums paredz naudas sodu no 85 līdz 114 eiro, kā arī divus soda punktus. Tāpat vērts atcerēties, ka sods par braukšanu bez OCTA ir tikai daļa no iespējamām negatīvajām sekām, jo neapdrošinātam autoīpašniekam patstāvīgi jāsedz visi negadījuma rezultātā radušies zaudējumi.

Lai izvairītos no liekiem tēriņiem un nepatīkamām situācijām, vienmēr laikus nomaini savu veco polisi uz jauno. Kā to izdarīt? Stāstām tālāk!

Zini savas OCTA polises termiņa beigas!

OCTA derīguma termiņa pārbaude aizņem tikai dažas sekundes, bet var aiztaupīt nopietnus sarežģījumus. Visi OCTA līgumi glabājas Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā (LTAB). Šo informāciju var izmantot:

 • apdrošinātie autoīpašnieki;
 • valsts iestādes;
 • trešās puses, piemēram, kredītiestādes.

Ikviens autoīpašnieks var patstāvīgi pārbaudīt OCTA derīguma termiņu LTAB mājaslapā. Tāpat var izmantot vienu no daudzajām interneta platformām, kas sadarbojas ar LTAB un piedāvā pārbaudīt OCTA termiņu tiešsaistē. To var izdarīt, ievadot meklēšanas formā automašīnas reģistrācijas numuru un reģistrācijas apliecības numuru.

Kā pārbaudīt OCTA derīguma termiņu?

Pārbaudīt OCTA online var minūtes laikā, taču par to var itin viegli aizmirst, īpaši, ja OCTA tiek noformēta uz 12 mēnešiem. Iesakām izmantot parocīgu risinājumu – uzstādi OCTA atgādinājumu, un Tavs apdrošinātājs nosūtīs Tev īsziņu, kad polises derīguma termiņš tuvosies beigām. Parasti atgādinājums tiek sūtīts 10 – 15 dienas pirms termiņa beigām.

Personīgais auto var būtiski uzlabot dzīves kvalitāti, taču tas ir saistīts ar nopietnām izmaksām. Ikviena autoīpašnieka obligāto tēriņu sarakstā ir OCTA polise, tāpēc daudzi meklē, kur ir pieejama lēta OCTA. Vai tas ir arī Tavs mērķis? Tad uzzini, kā nopirkt OCTA maksimāli izdevīgi!

OCTA cenas: kā un kur atrast izdevīgāko variantu?

Auto apdrošināšana nav lētākais pakalpojums nozarē, tāpēc autovadītājiem jārēķinās ar samērā lieliem tēriņiem. OCTA polises cenas tiek noteiktas individuāli, bet vidējās polises izmaksas Latvijā ir 60 eiro.

Kāpēc OCTA kļuvusi dārgāka?

Ja Tu esi autoīpašnieks ar stāžu, noteikti esi pamanījis, ka 2017. gadā bija vērojams liels OCTA cenu pieaugums. Auto apdrošināšana kļuvusi dārgāka par aptuveni 25% – 30%, bet atsevišķos segmentos cenas kāpums bija vēl ievērojamāks – līdz pat 50 % un vairāk. Kāpēc tas tā notiek, un vai lētas OCTAS ir palikušas pagātnē? Uz abiem jautājumiem var gandrīz simtprocentīgi atbildēt pozitīvi.

2017. gada polises cenas pieauguma iemesli ir:

 • ceļa negadījumu skaita pieaugums;
 • negadījumu smagums;
 • lielāks negadījumu skaits ārvalstīs;
 • lielas atlīdzības izmaksas;
 • autoservisu pakalpojumu sadārdzinājums;
 • nepieciešamība veikt iemaksas OCTA garantijas fondā.

Kā redzi, OCTA cenas pieaugums nav saistīts ar ekonomisko situāciju Latvijā un Eiropā, tam ir strukturāla iedaba, un minētās tendences, visdrīzāk, saglabāsies arī nākotnē.

Pagājušo gadu salīdzinoši lētas OCTAS ir skaidrojamas arī ar to, ka daudzi apdrošinātāji bija vēlējušies ienākt Latvijas tirgū un piedāvājuši savus pakalpojumus par zemākām cenām. Tagad, kad auto apdrošināšanas nozarē ir iezīmējušies pārliecinošie līderi, apdrošināšanas prēmiju cenas tiek pietuvinātas reālajām.

OCTA apdrošināšanas prēmija izmaksā mazāk 3. grupas invalīdiem. OCTA likuma 14. pants paredz, ka OCTA invalīdiem ir par 40% lētāka. Šāda atlaide ir spēkā, ja autoīpašnieks uzrāda Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinumu.

Vēršam Tavu uzmanību, ka pašreizējā OCTA cena vēl nav samērojama ar polises izmaksām citās valstīs. Salīdzinājumā ar citām Baltijas un Eiropas Savienības valstīm, Latvijā vēl joprojām ir lētākā auto apdrošināšana, taču pārliecinoši apgalvot, vai pirkt OCTA nākotnē būs vēl dārgāk, pašlaik nevar neviens.

Apdrošinātāju sniegtā informācijas ļauj secināt, ka auto apdrošināšana cenas ziņā vairs nebūs tik lēta kā periodā līdz 2017. gadam. Tas nozīmē, ka jautājums, kur pieejama lētākā OCTA, kļūst nozīmīgs ikvienam esošajam un topošajam auto īpašniekam.

Mēs gribam palīdzēt Tev atrast izdevīgu apdrošināšanas piedāvājumu, bet uzskatām, ka auto īpašniekam jāzina ne tikai, kādas ir OCTA cenas, bet arī kā šīs cenas tiek aprēķinātas.

OCTA tuvplānā: kas veido polises cenu?

Neviena OCTA nav identiska citai, jo katrs apdrošināšanas pieteikums tiek izvērtēts individuāli. Apdrošinātājs izstrādā polises piedāvājumu, ņemot vērā ne tikai datus par transportlīdzekli, bet arī informāciju par automašīnas īpašnieku, braukšanas pieredzi un dažus citus faktorus.

OCTA cenas aprēķināšana ir atkarīga no transportlīdzekļa:

Pilnas masas

Jo smagāks ir auto, jo dārgāk izmaksā polise.

Reģistrācijas reģiona

Intensīva satiksme un augstāks ceļu satiksmes negadījumu risks paaugstina polises cenu.

Tipa

OCTA polise lētāk izmaksā vieglo automašīnu īpašniekiem.

Vecuma

Tiek uzskatīts, ka ar jaunām mašīnām brauc ātrāk, tāpēc to apdrošināšana ir dārgāka.

Izmantošanas veida

Ja privātā automašīna tiek reģistrēta kā taksometrs, OCTA polises cena kļūst ievērojami augstāka.

Apdrošināšanas termiņa

Standartlīgums tiek slēgts uz trīs, sešiem, deviņiem vai 12 mēnešiem. OCTA lētāk izmaksā tiem, kuri slēdz līgumu uz garāku periodu. OCTA likuma 9. pants atsevišķi nosaka situācijas, kad var tikt reģistrēta OCTA uz mēnesi vai pat OCTA uz vienu dienu.

Tas, cik Tev izmaksās polise OCTA, ir atkarīgs ne tikai no automašīnas raksturojumiem, bet arī no Tava autoīpašnieka profila.

Papildus aprakstītajiem faktoriem apdrošinātāji ņem vērā vadītāja:

 • pieredzi. Ja Tu tikko esi uzsācis sava autovadītāja gaitas, apdrošināšanas prēmijas apjoms var būt lielāks nekā pieredzējušiem vadītājiem;
 • vecumu. Vairumā gadījumu auto apdrošināšana izmaksā vairāk gados jauniem cilvēkiem un cilvēkiem pensijas vecumā.

Pašlaik apdrošinātāji ir pilnveidojuši polises cenas aprēķināšanas stratēģijas un izmanto sarežģītas apdrošināšanas formulas. Liela apdrošināšanas gadījumu statistika ļauj precīzāk noteikt iespējamo ceļu satiksmes negadījumu risku un objektīvāk aprēķināt OCTA cenas. Apdrošināšanas prēmiju apjoms lielā mērā atkarīgs arī no vadītāja.

Tu nevari mainīt savu vecumu, taču, apliecinot sevi kā uzmanīgu vadītāju, vari saņemt OCTA par zemāku cenu. Šādu iespēju nodrošina Bonus Malus sistēma.

Obligātais OCTA cenas faktors – Bonus Malus kategorijas

Runājot par OCTA cenu veidojošajiem faktoriem, nevar nepieminēt Bonus Malus (BM) sistēmu. BM sniedz iespēju ātri klasificēt autovadītāju un viņa transportlīdzekli vienā no 17 kategorijām.

17 BM klases tiek iedalītas šādā sistēmā:

6. klase jeb sākumklase

Tā saucamā sākuma klase, bez iepriekš noteiktiem riskiem. 6. BM klasi saņem autoīpašnieks, kurš iegādājas OCTA polisi pirmo reizi savā mūžā.

6. – 17. klase jeb Bonus klase

Bonus klase kategorijas, kas samazina apdrošināšanas risku un līdz ar to arī polises cenu.

1. – 5. klase jeb Malus klase

Kategorijas, kas palielina apdrošināšanas risku un polises cenu. Šajā kategorijā iekļauj autovadītājus, kuri ir vainojami ceļu satiksmes negadījumā.

Lētāka OCTA ir pieejama autovadītājiem, kuri neapdraud citus satiksmes dalībniekus un brauc bez negadījumiem. Vērts atzīmēt, ka soda punkti nav cieši saistīti ar BM klasi, jo soda punkti tiek piešķirti par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu, kas ne vienmēr izraisa avārijas un materiālo kaitējumu.

Var secināt, ka apdrošināšana OCTA nav standartizēts pakalpojums, kas ikvienam pieejams par vienu un to pašu cenu. Vai tas nozīmē, ka Tev uzreiz jādodas pie brokeriem, lai uzklausītu viņu piedāvājumus? Nē, jo gūt nojausmu par Tev pieejamajām OCTA cenām var arī mājās!

OCTA polises cenu salīdzināšana

Ja Tu esi ieplānojis noformēt OCTA salīdzini dažādus piedāvājumus. Katram apdrošinātājam ir savas OCTA aprēķināšanas formulas, tāpēc atrast polises variantu par pieņemamu cenu ir samērā vienkārši.

Lai to izdarītu, Tev būs nepieciešams OCTA kalkulators – tiešsaistes rīks, ko daudzi apdrošinātāji izvieto savās mājaslapās.

Lai to izmantotu, ieraksti OCTA kalkulatorā:

 • transportlīdzekļa reģistrācijas numuru;
 • reģistrācijas apliecības numuru.

octa cenu salīdzināšana

OCTA kalkulators pēc auto numura palīdzēs Tev maksimāli ātri uzzināt aptuvenu polises cenu pie konkrēta apdrošinātāja. Ja OCTA pārbaude pēc numura Tevi apmierina, sazinies ar apdrošinātāju, lai saņemtu pilnvērtīgu polises piedāvājumu.

Tu jau esi gatavs nopirkt OCTA? Tad Tev palikuši pēdējie soļi pie obligātās apdrošināšanas polises. Lai veiksmīgi noformētu OCTA salīdzini ne tikai dažādus piedāvājums, bet arī dažādas iegādes iespējas!

Kur pirkt OCTA polisi?

Mūsdienās arvien vairāk pakalpojumu ir pieejami internetā, un OCTA polises nav izņēmums. Noformēt polisi tiešsaistē piedāvā gan paši apdrošinātāji, gan brokeri, kas sadarbojas ar vairākām apdrošināšanas uzņēmumiem un ļauj lietotājam izvēlēties izdevīgāko piedāvājumu.

Taču OCTA online nav vienīgais polises iegādes veids. Ja Tu dod priekšroku tradicionālai līguma slēgšanai, vari saņemt polisi apdrošinātāja birojā. Katram pieteikšanās veidam ir savi plusi un mīnusi – izvēle paliek aiz Tevis!

OCTA internetā

Lai noformētu OCTA polisi tiešsaistē, Tev nav jāiziet no mājām, jo polise stājas spēkā dažu minūšu laikā pēc tās iegādes. Polises iegādes process sastāv no pieciem posmiem:

 1. ievadi pieteikuma formā nepieciešamo informāciju par automašīnu;
 2. izvēlies vēlamo apdrošināšanas termiņu;
 3. apskati pieejamos piedāvājumus un salīdzini OCTA variantus;
 4. izvēlies apdrošinātāju un apmaksā polisi ar internetbankas palīdzību;
 5. saņem apstiprinājumu uz savu mobilo telefonu un pašu polisi uz savu e-pastu.

OCTA iegāde apdrošinātāju klientu apkalpošanas centros

Ja dažādu iemeslu dēļ auto apdrošināšana internetā nav Tev piemērota, droši dodies uz izvēlētā apdrošinātāja biroju. Tur varēsi gan saņemt konsultāciju, gan noslēgt OCTA līgumu. Vai tas ir tikpat parocīgi, kā pieteikties polises internetā? Tas ir atkarīgs no Taviem mērķiem un kopējās situācijas. Lētākā OCTA internetā var būt pieejama par tādu pašu cenu arī klātienē.

Ja Tev ir svarīga maksimāli izdevīga OCTA apdrošināšana salīdzini vairākus variantus interneta brokeru mājaslapās. Ja Tu jau zini, kāda apdrošinātāja pakalpojumus vēlies izmantot, šo posmu var izlaist un uzreiz doties uz apdrošinātāja biroju.

Atceries, ka OCTA termiņš ir fiksēts, tāpēc pievērs uzmanību ziņojumiem no sava apdrošinātāja. Kad OCTA derīguma termiņš tuvosies beigām, saņemsi īsziņu vai e-pastu ar atgādinājumu. Tas, vai pagarināt līgumu pie esošā apdrošinātāja, vai izvēlēties jaunu, atkarīgs tikai no Tevis. Ja vēlies nomainīt apdrošinātāju, izmanto mūsu salīdzināšanas platformu, un uzzini, kur atrodama lētākā OCTA Tavai automašīnai!

Mēs palīdzēsim Tev atrast lētākās OCTA polises, ietaupīsim Tavu laiku un sniegsim visaptverošu informāciju par apdrošinātājiem. Izmanto comparo.lv un iesaki to arī citiem!

Scroll Up