Kategorijas

Noderīgi padomi tavā e-pastā!

 

Kā uzkrāt naudu, neatsakoties no ierastā dzīves līmeņa?

wb_incandescent Finanses

Ikviens finanšu speciālists zina, ka iekrājumi ir nozīmīgi ikviena cilvēka un ikvienas ģimenes labklājībai un finanšu drošībai. Pakāpeniski sabiedrībā izplatās apziņa, ka iekrājumi ir jāveido, taču daudziem vēl pietrūkst zināšanu par efektīvajām krāšanas metodēm. Mēs, comparo.lv komanda, pastāstīsim Tev, kā uzkrāt naudu un realizēt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa mērķus!

Tavs draugs – budžeta plānotājs

Ja vēlies veidot ietaupījumus, pirmām kārtam jātiek galā ar jautājumu, kur ņemt naudu. Cilvēki, kuri ir pieraduši iztērēt visu algu vienā mēnesī vai ir spiesti pārtikt no samērā nelieliem ienākumiem, itin bieži uzskata, ka naudas krāšana nav viņiem piemērota. Taču patiesībā viss ir otrādi – personas ar pieticīgu ienākumu līmeni un dāsni naudas izšķērdētāji ir pakļauti lielākam finanšu riskam, tāpēc iekrājumu veidošana viņiem ir primārais uzdevums.

Ja Tu vēl neveido ikmēneša budžetu, iesakām lejupielādēt vienu no bezmaksas programmām vai mobilā tālruņa aplikācijām un sākt rēķināt savus ienākumus un tēriņus. Budžeta plānotājs uzskatāmi parādīs, kādi tēriņi prasa visvairāk naudas un cik lielu budžeta daļu aizņem nesvarīgas izmaksas. Analizējot plānotāja datus, varēsi saprast, kurās pozīcijās iespējams ietaupīt, un cik liela ir brīvā summa, ko ieguldīt iekrājumos.

Pēc tam, kad Tavs ikmēneša budžets vairs nelīdzināsies melnajam caurumam, veic nākamo soli – izvēlies piemērotāko krāšanas veidu.

Kā uzkrāt naudu 21. gadsimtā?

Mūsdienās gandrīz visi norēķini notiek elektroniski, un naudas krāšana arī var norisināties interneta vidē. Komercbankas piedāvā vairākus naudas krāšanas veidus, piemēram:

  • krājkontu. Vienkāršākā naudas krāšanas metode, krājkase internetbankā. Tu vari pārskaitīt brīvi izvēlētās summas uz šo kontu un izņemt iekrājumus pēc nepieciešamības;
  • digitālo krājakasi. Piemērota tiem, kuri daudz norēķinās ar karti. Ar karti veiktais pirkums tiek noapaļots līdz eiro (piemēram, par pirkumu 4,30 eiro no kartes tiks noņemti 5,00 eiro), un starpība tiek ieskaitīta krājkontā;
 • dzīvības apdrošināšanu. Ilgtermiņa naudas krāšanas stratēģija, kas ļauj ne tikai uzkrāt ievērojamu summu, bet arī garantē krājēja tuviniekiem materiālo aizsardzību;  
 • ieguldījumu fondus. Šī naudas krāšanas metode arī ir efektīva tikai ilgtermiņā, jo tai ir savi riski – ieguldītāji var gan palielināt kapitālu, gan piedzīvot zaudējumus, tāpēc ieguldījumu fondus labāk izvēlēties, ja uzkrāto kapitālu plāno izņemt vismaz pēc 10 – 20 gadiem.

Un, protams, vēl joprojām ir populāras reālas krājkasītes – smukas burciņas un kastītes , krājcūciņas, kur dienas beigās iemest sīknaudu. Daudz iekrāt šādā veidā diez vai izdosies, taču uzkrāt 20 – 30 eiro dažu mēnešu laikā ir reāli.

3 vienkāršas, bet efektīvas naudas krāšanas metodes

Tev var rasties jautājums – kāpēc pārskaitīt naudu uz krājkontu vai dzīvības apdrošināšanas kontu, ja tikpat labi var krāt naudu savā norēķinu kontā un izņemt vajadzīgo summu bez liekiem sarežģījumiem? Ja esi apveltīts ar milzīgu gribasspēku un nekad neļaujies mirkļa iegribām, tas var būt labs plāns, taču krāšana palīdz nodalīt naudu, ko var izmantot ikdienā, no līdzekļiem, kas glabājas rezervē.

Lai gan vēl neviens finanšu konsultants nav izdomājis universālu naudas krāšanas instrukciju, tomēr dažas pārbaudītas metodes var būt noderīgas ikvienam, neatkarīgi no ienākumu līmeņa.

Kā sakrāt naudu pirkumam?

Protams, pirkumi mēdz būs visdažādākie, un arī privātmājas vai jahtas iegāde ir pirkums, taču šeit parunāsim par ne tik vērienīgiem plāniem. Katram cilvēkam ir ir sava vēlmju liste – viens sapņo par jaunu datoru, cits – par dārgiem apaviem, smaržām, jaunu virtuves iekārtu. Atvēlēt naudu šiem pirkumiem no ikmēneša budžeta var būt pagrūti, tāpēc bez naudas krāšanas neiztikt.

Ja Tavs mērķis ir iegādāties dārgu preci ikdienas patēriņam, kombinē vienkāršākos naudas krāšanas veidus:

 • krājkontu;
 • digitālo krājkasi;
 • fizisko krājkasi.

Šādas naudas krāšanas metodes palīdz uzkrāt pietiekami lielu summu, neuzņemoties saistības bankas priekšā. Uzkrāto summu varēsi izņemt jebkurā laikā, turklāt iekrājumus varēsi veikt, kad vien vēlies, un brīvi izvēlētā apjomā – ērts risinājums tiem, kuru ienākumu līmenis ir neregulārs, un kuri novērtē neatkarību no stingriem nosacījumiem.

Kā sakrāt naudu ceļojumam?

Gandrīz ikviens ceļojums prasa ievērojamus tēriņus, pat tad, ja esi gatavs lidot piecos no rīta un dzīvot vienā istabā ar vēl desmit cilvēkiem. Aviobiļetes, naktsmītne, apdrošināšana, maltītes – pat dažu dienu ilgam izbraucienam būs nepieciešami vismaz pāris simti eiro. Lai saprastu, kā uzkrāt naudu ceļojumam visefektīvākajā manierē, pirmām kārtam jātiek galā ar diviem jautājumiem:

 1. Vai gribi finansēt ceļojumu no iekrājumiem pilnībā vai daļēji?
 2. Cik liela naudas summa būs vajadzīga – 100, 500, 1000 eiro?

No atbildēm uz šiem jautājumiem ir atkarīgs vajadzīgais iekrājumu un ikmēneša iemaksu apjoms. Optimāls naudas krāšanas veids ceļojumam ir krājkonts un digitālā krājkase. Ik mēnesi pārskaitot uz krājkontu 30 eiro, gada beigās Tavā rīcībā būs 360 eiro – labs finanšu atbalsts ceļojumā. Ja ir nepieciešams vairāk, rūpīgāk izplāno savu budžetu, lai varētu ik mēnesi atlikt 50 – 60 eiro. Tas nemaz nav grūti – reizi mēnesī atsakies no gājiena uz restorānu vai no nedēļas izbraucieniem uz kaimiņvalstīm un pēc 12 mēnešiem varēsi baudīt izsmalcinātu virtuvi sava sapņu ceļojumā!

Krājkonts ir laba lieta, un digitālā krājkase palīdz palielināt iekrājumu summu vēl par dažiem desmitiem eiro, tāpēc abu krāšanas metožu kombinācija ļauj gada laikā uzkrāt pietiekami lielu summu.

Kā sakrāt naudu dzīvoklim?

Nekustamā īpašuma iegāde ir lielākais pirkums gandrīz ikviena cilvēka mūžā, un reti kuram izdodas iegādāties mājokli par pilnu cenu, bez hipotekārā kredīta. Vairumam pircēju tomēr ir nepieciešams mājokļa kredīts, kas parasti pieejams ar pirmo iemaksu – no 5% līdz 20% no nekustamā īpašuma vērtības. Būtībā, krāt naudu dzīvoklim parasti nozīmē krāt naudu pirmajai iemaksai.

Krājot naudu dzīvoklim, ņem vērā:

 • nekustamo īpašumu cenu pieaugumu. Ja vēlies iegādāties mājokli par pilnu cenu un negribi uzņemties kredītsaistības, seko līdzi cenu līmenim. Pārāk ilgi krājot, var saskarties ar nepieciešamību uzkrāt vēl vairāk, jo īpašuma cena var palielināties;
 • savas tiesības uz valsts atbalstu mājokļa iegādē. 2018. gadā Latvijā ir spēkā divas programmas, kas palīdz nopirkt īpašumu par mazāku cenu – jauno ģimeņu un jauno speciālistu atbalsta programmas.

Lai sakrātu naudu mājoklim, Tev būs nepieciešama ilgtermiņa krāšanas stratēģija. Labs risinājums ir uzkrājošā dzīvības apdrošināšana, kas ļauj palielināt kapitālu un atgūt iedzīvotāja ienākuma nodokļa pārmaksu. Šāda naudas krāšanas metode ir efektīva, ja naudu plāno krāt vismaz 10 gadus. Ja vēlies iegādāties mājokli ātrāk, izvēlies uzkrājošo krājkontu.

Kā redzi, nevienam nav jāpārtiek no maizes un ūdens, lai iekrātu naudu gan mazam, gan vērienīgam pirkumam. Mūsdienās ir tik daudz naudas krāšanas veidu, ka atrast sev piemērotāko ir ne sarežģīti, ne laikietilpīgi. Dalies ar comparo.lv rakstu, lai arī Tavi draugi un ģimenes locekļi uzzinātu, kā uzkrāt naudu, nepieliekot lielas pūles!


trending_flat Atpakaļ pie rakstiem

Komentāri (0)

Scroll Up