Kategorijas

Noderīgi padomi tavā e-pastā!

 

Kā atgūt pārmaksātos nodokļus: izlasi un izmanto savas tiesības!

wb_incandescent Finanses

Godprātīga nodokļu nomaksa ir ikviena valsts iedzīvotāja pienākums – par to ir dzirdējuši visi, taču vēl ne visi zina, ka daudziem cilvēkiem ir tiesības saņemt atpakaļ pārmaksātos nodokļus par trim iepriekšējiem gadiem.

Valsts nodrošina iespēju likumīgi palielināt bankas konta bilanci, neizejot no mājām un neveicot nekādu darbu – vai palaidīsi to garām?

Pārmaksātie nodokļi var veidot gan nelielu, gan iespaidīgu summu, taču neatkarīgi no tā, cik daudz saņemsi atpakaļ, savas tiesības ir jāizmanto.

Iepazīsties ar mūsu jaunāko rakstu un uzzini, kā atgūt pārmaksātos nodokļus, un kā ir iekārtota nodokļu atmaksas sistēma!

Negribas lasīt? Iepazīsties ar infografiku!

Infografika: kā atgūt paŗmaksātos nodokļus
Infografika no: https://www.vid.gov.lv/

Pārbaudi, vai vari saņemt nodokļu atmaksu!

Ikviens Latvijas iedzīvotājs maksā vairākus nodokļus:

 • pievienotās vērtības nodokli;
 • iedzīvotāju ienākuma nodokli;
 • sociālo nodokli;
 • nodokli par nekustamo īpašumu;
 • akcīzes nodokli, kas ir ietverts cigarešu un alkohola cenā;

– šo sarakstu var turpināt ļoti ilgi.

Protams, ne visi nodokļi attiecas uz katru cilvēku, taču, kopumā runājot, nodokļus maksājam mēs visi, neatkarīgi no vecuma, nodarbinātības statusa un ienākumu līmeņa.

Un, protams, atgūt pārmaksātos nodokļus gribētos ikvienam, taču pašreizēja nodokļu politika paredz tikai viena pārmaksātā nodokļa atmaksu. Runa ir par iedzīvotāju ienākuma nodokli jeb IIN.

Labā ziņa ir tāda, ka IIN maksātājs ir ikviens nodarbināts cilvēks, tātad, nodokļu atmaksa ir aktuāla simtiem tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju.

Vienīgās kategoriju grupas, kurām pārmaksāto nodokļu atmaksa nav pieejama, ir:

 • mazo pensiju saņēmēji. Ja vecuma vai invaliditātes pensija ir Tavs vienīgais ienākumu avots, un tās apjoms nepārsniedz neatliekamo minimumu, pensijai netiek piemērots IIN;
 • mikrouzņēmumu darbinieki. Mikrouzņēmumu darbinieki maksā nodokļus speciālajā atvieglotajā režīmā, tāpēc viņiem neveidojas nodokļos pārmaksātā summa, ko var atgūt pēc kalendārā gada beigām.

Savukārt IIN maksātājiem pienākas nodokļa atvieglojumi par dažādām tēriņu kategorijām jeb attaisnotajiem izdevumiem.

Pastāstīsim par to detalizētāk!

6 situācijas, par kurām var saņemt naudu atpakaļ

Nodokļu atmaksa jeb IIN nodokļa atvieglojumi ir pieejami tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ir maksājuši IIN nodokli un kuriem kalendārā gada laikā:

 • ir piemērots diferencētais neapliekamais minimums. Tas ir īpaši aktuāli mazo algu saņēmējiem, kuri var nopietni uzlabot savu budžetu, piesakoties pārmaksāto nodokļu atmaksai;
 • ir bijuši izdevumi veselības apdrošināšanai. Ja apdrošināšanas polise ir pirkta par personīgajiem līdzekļiem vai ar darba devēja līdzmaksājumu, atgūt iespējams 23% no summas līdz 215 eiro;
 • ir bijuši ārstniecības un izglītības izdevumi. Nodokļu pārmaksa 23% apmērā tiek aprēķināta izdevumiem līdz 215 eiro gadā, un deklarācijā var minēt ne tikai savus, bet arī vecāku, vecvecāku, laulāto, bērnu un apgādājamo izdevumus. Personas, kuras nav IIN maksātāji, var nodot savus čekus radiniekam, kuram ir tiesības pieteikties nodokļu atmaksai viņu vietā. Vecāki, kuru bērni apmeklē Izglītības iestāžu reģistrā reģistrētos pulciņus, arī var saņemt nodokļu atmaksu;
 • ir bijuši izdevumi operācijām un zobārstniecībai. Šo izdevumu veidu iespējams deklarēt pilnībā, jo tam nav noteikti nodokļu atmaksas griesti. Piemēram, iztērējot pie zobārsta 1000 eiro, atpakaļ var saņemt 23% jeb 230 eiro;
 • ir bijušas iemaksas 3. pensiju fonda līmenī, dzīvības un veselības apdrošināšanā. Šeit iespējams atgūt 23% no summas, kas nepārsniedz 10% no personas gada ienākumiem pirms nodokļu nomaksas;
 • ir bijuši ziedojumi oficiāli reģistrētajām labdarības organizācijām. Šajā kategorijā atpakaļ iespējams iegūt 23% no ziedotās summas.

Kā redzi, pārmaksāto nodokļu atmaksa ir pieejama ļoti daudziem cilvēkiem, taču vēl joprojām ne visi izmanto savas tiesības. Kāpēc? Jo šķiet, ka deklarācijas iesniegšana aizņem laiku, turklāt ne visi zina, ka gada ienākumu deklarācija var tikt iesniegta arī brīvprātīgi.

Atceries, ka nodokļu pārmaksa var būt no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem eiro, atkarībā no taksācijas gada un ienākumu un izdevumu līmeņa, tāpēc nepalaid garām iespēju uzlabot savu budžetu!

Nevienam negribas braukt uz VID biroju, sēdēt rindā un tērēt visu dienu, īpaši tad, ja atpakaļ var saņemt salīdzinoši nelielu summu. Taču garas rindas jau ir pagātnē – deklarācijas aizpildīšana un saziņa ar VID notiek elektroniski, tāpēc nav neviena iemesla, kāpēc nepieteikties nodokļu atmaksai.

Turpini lasīt un uzzini, kā paveikt to dažu minūšu laikā!

Kā atgūt pārmaksātos nodokļus: instrukcija Tev

Pārmaksāto nodokļu atmaksa elektroniski notiek VID portālā eds.vid.gov.lv. Lūk, kas Tev jādara, lai aizpildītu deklarāciju un saņemtu atpakaļ savu naudu:

 1. ienāc eds.vid.gov.lv un autorizējis ar internetbanku, izvēloties podziņu “pieslēgties ar Latvija.lv”;
 2. izvēlies sadaļu “sagatavot dokumentu no veidlapas”, pēc tam “iedzīvotāju ienākuma nodokļa dokumenti” un visbeidzot “gada ienākumu deklarācija”;
 3. izvēlies taksācijas gadu;
 4. atbildi uz prasītajiem jautājumiem;
 5. atķeksē, par kādiem izdevumiem vēlies saņemt nodokļu pārmaksu;
 6. spied “sagatavot deklarāciju”.

Pārmaksāto nodokļu atmaksas kalkulators automātiski aprēķina nodokļu pārmaksu par kalendāro gadu, tāpēc vari neuztraukties, ka Tev būs stundām ilgi jāsēž ar kalkulatoru un likumdošanas izdrukām.

Negribas lasīt? Noskaties video!

Vienīgais, par ko jāatceras – ja vēlies atgūt pārmaksu par attaisnotajiem izdevumiem (medicīna, izglītība u.c.), neaizmirsti pievienot gada deklarācijai skanētas vai fotografētas čeku kopijas vai elektroniskos bankas konta izrakstus. Tas nav sarežģīti – vienkārši veic visus aprakstītos soļus, iesniedz deklarāciju un gaidi naudu!

Atceries, ka aizpildīta EDS deklarācija nepazūd. Tā glabājas Tavā nodokļu maksātāja profilā EDS mājaslapā, tāpēc vienmēr varēsi to pārbaudīt un, nepieciešamības gadījumā, izmantot failu sarakstē ar VID.

Cik ātri notiek VID nodokļu atmaksa?

Saskaņā ar IIN likumu pārmaksāto nodokļu atmaksa notiek trīs mēnešu laikā kopš deklarācijas iesniegšanas brīža. Tiesa gan, eds.vid.gov.lv nodokļu atmaksa pēdējos gados bieži tikusi kavēta, taču, sākot ar 2018. gadu, nodokļu atmaksas sistēmā ir ieviesti uzlabojumi.

Pateicoties tam, nodokļu atgriešana notiek operatīvi, un jau iesniedzot deklarāciju, cilvēks var plānot, kā rīkoties ar summu, kas jau tuvā nākotnē būs viņa rīcībā.

Naudu ieskaitīs tavā kontā!

Pārmaksātie nodokļi tiek pārskaitīti uz nodokļu maksātāja norādīto bankas kontu. Tiklīdz maksājums tiks apstrādāts, saņemsi informatīvu vēstuli savā e-pastā ar paziņojumu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu.

Ņem vērā, ka šī ir sensitīvā informācija, tāpēc, lai iepazītos ar vēstules saturu, jāpieslēdzas VID elektroniskajai sistēmai – EDS. Tāpat pēc vēstules saņemšanas vari pārbaudīt savu bankas kontu, lai pārliecinātos, ka pārmaksātie nodokļi pilnā apjomā ir pārskaitīti.

Meklē papildu naudu? Mums ir risinājums!

Nodokļu pārmaksa ik gadu var papildināt Tavu budžetu vidēji par pāris simtiem eiro. Protams, reizēm šī summa būs mazāka, reizēm lielāka, bet jebkurā gadījumā tas būs labs atbalsts dažādu plānu īstenošanai.

Bet, ja nevari izmantot pārmaksātā IIN atmaksu, pievērs uzmanību citiem moderniem veidiem, kā iegūt papildu līdzekļus.

Ātrais kredīts sniedz iespēju aptuveni 10 – 15 minūšu laikā saņemt naudu steidzamiem izdevumiem.

Savukārt patēriņa kredīts, kredītlīnija vai kredītkarte var būt parocīgi ilgtermiņa tēriņu gadījumā. Iepazīsties ar visiem aizdevumu piedāvājumiem mūsu mājaslapā, salīdzini tos un izvēlies piemērotāko!

Vai visi Tavi draugi zina, kā atgūt pārmaksātos nodokļus? Dalies ar šo rakstu un atgādini draugiem par viņu tiesībām iegūt papildu naudu pāris minūšu laikā!


trending_flat Atpakaļ pie rakstiem

Komentāri (0)

Scroll Up