Kā sagatavot auto ziemai: speciālistu ieteikumi drošai un patīkamai braukšanai
Latvijas iedzīvotājiem nav noslēpums, ka laikapstākļi būtiski ietekmē ikdienas ieradumus. Tāpat kā neviens vietējais neiznāks rudenī bez lietussarga, arī neviens auto vadītājs nesēdēsies ziemā pie stūres, ja mašīna nav bijusi kārtīgi sagatavota braukšanai aukstajā sezonā. Mēs, comparo.lv komanda, pastāstīsim Tev, kā sagatavot auto ziemai – lasi, iegaumē un dalies ar noderīgām zināšanām!
Kad sākas aukstā sezona?
Latvijā rudens vēsmas parasti ir jaušamas jau augusta beigās, bet septembra otrajā pusē nakts gaisa temperatūra var nolaisties līdz +10 grādiem. Nav ieteicams gaidīt novembri, lai sagatavotu mašīnu ziemai – prātīgāk ir pārbaudīt visu nepieciešamo un nomainīt sezonas aprīkojumu oktobra sākumā. Rudens vidus ir lielisks laiks, kad izbaudīt krāšņo vietējo dabu, tāpēc ievēro comparo.lv padomus un dodies rudenīgā izbraucienā pa Latviju!
Kā sagatavot auto ziemai: 6 posmu instrukcija
Automašīnas sagatavošanu aukstajai sezonai var iedalīt divos posmos. Vispirms jātiek galā ar likumdošanas prasībām, nomainot vasaras riepas uz ziemas riepu komplektu, un pēc tam jāpārbauda mašīnas stāvoklis un iekšējais aprīkojums. Lūk, sešas lietas, kas obligāti jāpārbauda, iestājoties rudenim:
1. Ziemas riepas
Latvijā visām automašīnām, kuru svars nepārsniedz 3,5 tonnas, jābūt aprīkotām ar ziemas riepām. Ziemas riepu izmantošanas periods ir vismaz no 1. decembra līdz 1. martam, taču mainīt riepas ieteicams jau tad, kad vidējā gaisa temperatūra pazeminās līdz +7 grādiem. Ziemas riepas nodrošina labāku saķeri ar asfaltu un drošāku braukšanu uz slapja, apledojuša un apsniguša ceļa.
Tu vari izvēlēties vienu no trīs ziemas riepu veidiem:
- cietas neradžotās riepas. Piemērotas izmantošanai pilsētās un uz ātrgaitas šosejām. Vislabāk cietas neradžotās riepas pilda savas funkcijas uz slapja ceļa un uz tīrīta asfalta, bet ir mazāk piemērotas braukšanai pa ledu un sniegu;
- mīkstas neradžotās riepas. Ir visvairāk atbilstošas Latvijas klimatam, nodrošina stabilu braukšanu rudens un ziemas apstākļos. Mīkstas neradžotās riepas ir piemērotas braucieniem pa lauku ceļiem, kā arī izmantošanai īpaši zemās gaisa temperatūrās;
- radžotās riepas. Piemērotas braukšanai ekstremālos apstākļos, pa grūti izbraucamiem, netīriem ceļiem. Radžotās riepas būs piemērotas ekstremālam ceļojumam uz ziemeļvalstīm un braucieniem pa lauku ceļiem.
Ja Tev jau ir lietots ziemas riepu komplekts, pārbaudi to ārējo stāvokli. Izmantošanai derīgām riepām jābūt nenobrauktām, ar labi saredzamu protektoru, un riepu gumijai jābūt pietiekami mīkstai. Pēdējo raksturojumu var būt grūti pārbaudīt mājas apstākļos, tāpēc šajā jautājumā var paļauties uz riepu vecumu – tās būtu jāmaina ik piecus gadus.
2. Auto virsbūve
Skarbie Latvijas rudens un ziemas laikapstākļi var kaitēt automašīnas ārējam izskatam un sastāvdaļu kvalitātei. Lietus, sniegs, ledus, smiltis, sāls – tas viss rada bojājumus uz automašīnas pašas dārgākās daļas – virsbūves. Lai agresīvā vide nekaitētu Tavai mašīnai, pārbaudi divas lietas:
- virsbūves lakojumu;
- antikorozijas pārklājumu.
Ja ir konstatētas nepilnības, līdz ziemas sākumam no tām jāatbrīvojas, nododot auto speciālistu rokās. Ņem vērā, ka patstāvīgi atjaunot lakojumu nav pareizi, jo atbilstošais tehnoloģiskais aprīkojums ir tikai auto servisā. Lakojuma atjaunošana parasti aizņem trīs dienas, tāpēc esi gatavs mazliet pagaidīt, lai saņemtu atpakaļ izmantošanai derīgu automašīnu.
Auto virsbūves korozija ir viens no nepatīkamākajiem mašīnas bojājumiem, ar ko saskaras vietējie auto īpašnieki. Korozija izplatās ātri un antikorozijas pārklājums ziemas laikā neizbēgami tiek bojāts. Ja Tev pietrūkst naudas pamatīgam mašīnas remontam, vienu sezonu var iztikt ar minimālām pūlēm, nogruntējot un nokrāsojot bojātās vietas, taču mēs iesakām nepaļauties uz cīņu ar koroziju mājas apstākļos.
3. Auto ritošā daļa
Ritošās daļas pārbaudi vislabāk veikt auto servisā, kur kvalificētie darbinieki veiks mašīnas diagnostiku un, nepieciešamības gadījumā, ieteiks remontdarbus. Diagnostikas laikā tiek pārbaudīti:
- amortizatori;
- saietbloki;
- bremzēšanas sistēma.
Vēl viena lieta, ko ieteicams veikt vienlaikus ar ritošās daļas diagnostiku, ir riteņu savirzes regulēšana. Tas parasti notiek pēc riepu maiņas. Neprecīza savirze kaitē riepām, veicina to ātrāku nodilumu un var radīt bīstamas situācijas uz ceļa. Automašīnai ar greizu riteņu savirzi ir daudz lielāks sanešanas un saslīdēšanas risks.
4. Logu tīrītāji
Ideāli funkcionējošas logu tīrītāju slotiņas ir priekšnoteikums drošam braucienam ziemas apstākļos. Ir ieteicams mainīt tīrīšanas slotiņas reizi gadā, un vislabāk ir darīt to rudens vidū, lai aukstajā sezonā Tavas mašīnas logi būtu ideāli tīri jebkuros laikapstākļos. Tam būs nepieciešams arī kvalitatīvs logu tīrīšanas šķidrums, uz tā noteikti nav prece, uz kuras ietaupīt – labāk izvēlies augstākā cenu segmenta tīrīšanas šķidrumus, jo tie ir draudzīgi gan automašīnai, gan cilvēku veselībai.
Logu tīrītājiem jāspēj tikt galā gan ar lietu, gan ar sniega puteni, tāpēc pārliecinies, ka viss strādā kā nākas, pirms dodies ceļā!
5. Auto elektronika
Aukstajā sezonā vadītājam jāizmanto daudzi mehānismi, kas vasarā nemaz nav nepieciešami. Taču, iestājoties rudenim, ikvienam auto īpašniekam obligāti jāpārbauda ABS sistēma un pretslīdes mehānisms, lai bremzēšana būtu droša pat uz apledojuša ceļa.
Tikpat svarīgi ir pārbaudīt mašīnas akumulatoru. Bojāts akumulators var vest pie problēmām ar automašīnas iedarbināšanu, bet sliktākajā gadījumā mašīna var pat aizdegties. Vienmēr pārbaudi akumulatora stāvokli, un, ja konstatē bojājumus – nomaini to; ja ar akumulatoru viss ir kārtībā – neaizmirsti iesmērēt ķemmes ar pretkorozijas līdzekli.
6. Eļļas un viss ar tām saistītais
Eļļas maiņa ir atkarīga no diviem faktoriem – gaisa temperatūras un mašīnas nobraukuma. Ja nobraukuma rādītājs tuvojas eļļas izmantošanas robežai, neatliec eļļas nomaiņu uz vēlāku laiku. Papildus eļļai, pārbaudi arī eļļas un degvielas filtru stāvokli. Svaiga eļļa un tīri filtri atvieglo mašīnas iedarbināšanu rudens un ziemas salā un noņem no motora lieku slodzi.
Svarīgs atgādinājums – izmanto tikai savas mašīnas modelim paredzēto eļļu, jo kokteilis dzinējā nav pats labākais risinājums, ja vēlies turpināt izmantot savu mašīnu vēl gadiem ilgi.
Pārbaudi, pirms dodies ceļā!
Tehniski aprīkots auto ar labām ziemas riepām garantēs drošu braucienu, bet pārdomāti piemeklēts noderīgu sīkumu komplekts palīdzēs tikt galā ar visiem sarežģījumiem, kas var gadīties uz ceļa. Pirms dodies garākā izbraucienā, pārliecinies, ka bagāžas nodalījumā ir:
- viena rezerves ziemas riepa;
- sniega slotiņa;
- ledus skrāpītis;
- kokvilnas drāniņa spoguļu tīrīšanai;
- lukturis;
- silts pleds.
Visi šie priekšmeti neaizņem daudz vietas, bet var noderēt jebkurā brīdī. Arī Tu pats vari papildināt šo sarakstu ar sev vajadzīgajiem priekšmetiem. Padomā, kas tas būs – neliela auto aptieciņa, pierakstu blociņš ar svarīgākajiem telefona numuriem, pumpis, domkrats?
Zinot, kā sagatavot auto ziemai, nav jāuztraucas par laikapstākļiem. Ja Tavā mašīnā ir atbilstošais aprīkojums, ziemas riepas ir uzstādītas, un bagāžas nodalījumā ir viss, kas var būt nepieciešams uz ceļa, ikviens brauciens būs patīkams. Sagatavo savu auto aukstajai sezonai atbilstoši comparo.lv ieteikumiem un dodies baudīt gleznaino Latvijas rudeni un skaisto ziemu!