Investīcijas – noderīga informācija iesācējiem
Ja esi kādreiz interesējies par to, kā strādā finanšu nozare, noteikti esi dzirdējis teicienu – nauda nedrīkst vienkārši gulēt kontā, tā jāizmanto peļņas gūšanai.
Tas nozīmē, ka esošā nauda nevis jāglabā melnajai dienai, bet jāinvestē. Investīcijas sniedz iespēju ilgtermiņā palielināt sava bankas konta bilanci un uzlabot finanšu situāciju.
Latvijas iedzīvotājiem ir pieejami dažādi investīciju veidi, tāpēc pirms mesties investīciju, akciju un vērtspapīru nozarē, ieteicams rūpīgi izpētīt esošo situāciju.
Pieraksties un saņem labākos piedāvājumus!
Nekad vairs nenokavē akcijas un izdevīgus piedāvājumus!
Pieraksties un saņem labākos piedāvājumus!
Nekad vairs nenokavē akcijas un izdevīgus piedāvājumus!
Investīcijas definīcija vienkāršiem vārdiem
Vidējais cilvēks bez izglītības finanšu un ekonomikas nozarē investīcijas visbiežāk raksturo kā naudas ieguldīšanu un peļņas gūšanu. Šis skaidrojums ir patiess, taču ļoti vispārīgs, jo investīcijas iedalās vairākos veidos.
Ne katrs investīciju veids ir pieejams privātpersonām, tāpēc, pirms sāc spert pirmos soļus investīciju lauciņā, noteikti iepazīsties ar investīciju aprakstu.
Raksta turpinājumā parunāsim par to, kādi mēdz būt investīciju veidi!
Nefinanšu investīcijas: nemateriālie aktīvi mērķu sasniegšanai
Viena no pamatatšķirībām starp dažādiem investīciju veidiem ir kapitāla tieša un netieša iegāde. Nefinanšu investīcijas ir ilgtermiņa nemateriālie ieguldījumi jeb reāla kapitāla nepastarpināts pirkums.
Nefinanšu investīciju veidi ir:
- dažādas būves un celtnes;
- zeme;
- tehnoloģijas;
- patenti, licences, preču zīmes, autortiesības, inovācijas;
- gatava biznesa iegāde.
Finanšu investīcijas: fondi, akcijas, kredīti
Ikdienā izmantojot jēdzienu “investīcijas”, cilvēki visbiežāk domā tieši šo investīciju veidu. Finanšu investīcijas nozīmē, ka investors iegādājas kapitālu pastarpināti, caur finanšu aktīviem.
Laika gaitā aktīvi var iegūt lielāku vērtību, tādējādi atnesot investoram peļņu. Piemēram, nefinanšu investīcijas ir pilna uzņēmuma iegāde.
Finanšu investīcijas ir investēšana uzņēmumā, iegādājoties tā akcijas. Taču naudas ieguldīšana akcijās ir tikai viens no finanšu investīciju veidiem. Parunāsim tagad par to, kā iedalās šī investīciju apakšnozare!
Investēšana akcijās
Akcijas ir vērtspapīri, ko var iegādāties biržās Latvijā, Baltijas reģionā un visā pasaulē. Finansēšana un investēšana uzņēmumā ikdienas sarunās visbiežāk tiek saistīta tieši ar uzņēmuma akciju iegādi.
Iegādājoties uzņēmuma akcijas, investors iegūst:
- lielāka vai mazāku daļu no uzņēmuma;
- tiesības saņemt dividendes;
- ilgtermiņa investīcijas, kas atmaksājas pakāpeniski.
Investējot akcijas, Tu paļaujies uz uzņēmuma stabilu darbu un uzticamību. Tava peļņa vai zaudējumi ir tieši atkarīgi no uzņēmuma akciju pozīcijām biržā. Spēlējot akciju biržā, esi gatavs ne tikai pelnīt, bet arī dažreiz zaudēt!
Investēšana obligācijās
Obligācijas ir parāda vērtspapīrs, ko izlaiž apgrozībā valsts, pašvaldība vai privātais uzņēmums. Obligācijām ir dažāds termiņš, nodrošinājums, procentu likme un peļņas iespējas.
Iegādājoties obligācijas, Tu aizdod naudu valstij, pašvaldībai vai uzņēmumam, un šis investēšanas veids tiek uzskatīts par samērā drošu ilgtermiņā. Pirms obligāciju iegādes veic izpēti, lai pārliecinātos, ka obligāciju pārdevējam nav problēmu ar maksātspēju!
Investēšana investīciju fondos
Investīciju fondi ir uzņēmumi, kas nodarbojas ar kolektīvajām investīcijām. Fondos tiek glabāti dažādu personu un uzņēmumi naudas līdzekļi, kas tiek ieguldīti gan vērtspapīros, gan citos aktīvos. Investīciju fondus pārvalda speciālisti, kuri ik dienu pēta tirgus svārstības un atbilstoši rīkojas ar viņiem uzticēto kapitālu.
Ieguldīt fondos ieteicams vismaz uz 5 gadiem, jo īstermiņā peļņa no investīcijām ir zema, kā arī īstermiņā var piedzīvot zaudējumus.
Ja Tu esi pensiju 3. līmeņa vai dzīvības apdrošināšanas programmas dalībnieks, Tavas iemaksas tiek novirzītas uz investīciju fondiem. Taču investīcijas var arī nebūt piesaistītas pensijām un apdrošināšanai, tāpēc izpēti fondu piedāvājumus, aprēķini, cik daudz vari investēt un uzsāc savas investora gaitas!
Investēšana kredītos
Salīdzinoši nesen investīcijas Latvijā ir paplašinājušas par vēl vienu apakšnozari. Pašlaik investēt naudu iespējams ne tikai vērtspapīros un fondos, bet arī finanšu pakalpojumos – kredītos.
Šis investīciju veids ir salīdzinoši vienkāršāks, pieejams internetā un prasa vismazākos minimālos ieguldījumus – investīcijas kredītos sākas no 10 eiro.
Kā šīs investīcijas strādā? Viss notiek īpašajā investīciju platformā, kas nodrošina saiti starp investoriem, aizdevējiem un kredītu ņēmējiem.
Investēšana kredītos notiek vairākos posmos:
- aizņēmējs piesakās nebanku aizdevumam – īstermiņa kredītam, patēriņa kredītam, kredītlīnijai u.c.;
- aizdevējs izvērtē kredītpieteikumu un, pozitīva lēmuma gadījumā, piešķir aizdevumu;
- esošie aizdevumi tiek izvietoti investīciju tiešsaistes platformā;
- investori iepazīstas ar esošajiem aizdevumiem un aizņēmēju profiliem, ieskaitot kredītvēsturi, esošo kredītmaksājumu vēsturi, vecumu, parādsaistību apjomu u.c.;
- investori izvēlas aizdevumus, kuros vēlas investēt, un pārskaita investīcijas no sava lietotāja konta;
- investori saņem peļņu ar procentiem, tiklīdz izvēlētais aizņēmējs veic kredīta iemaksu.
Investēšana nebanku kredītos var atnest peļņu īstermiņā, taču tai ir arī savi riski. Izvēloties investīciju objektu, ir samērā grūti uzminēt, vai aizņēmējs veiks kredīta maksājumu termiņā. Taču, neskatoties uz riskiem, investīcijas kredītos attīstās visā pasaulē, un Latvijā strādā vairākas tiešsaistes investīciju platformas.
Ārzemju investīcijas – ieguldījums valsts ekonomikas attīstībā
Un visbeidzot, vēl viens investīciju veids ir ārvalstu tiešās investīcijas. Tā kā mūsu raksta mērķis ir informēt Tevi par privātpersonām pieejamajiem investīciju veidiem, ārvalstu tiešajām investīcijām šoreiz nepievērsīsim lielu uzmanību.
Lūk, galvenais, kas Tev par tām jāzina:
- ārvalstu tiešās investīcijas ir ārzemju privātpersonu un juridisko personu ieguldījumu Latvijas uzņēmumos;
- ārvalstu tiešās investīcijas atnes valstij ne tikai naudas ieguldījumus, bet arī ārzemju speciālistus, jaunas zināšanas, attīsta infrastruktūru un piepilda darba tirgu ar jauniem speciālistiem.
Gudra investēšana var palīdzēt ievērojami palielināt privātpersonas ienākumu līmeni, taču vai investīcijas ir piemērotas ikvienam cilvēkam? Nē, jo veiksmīgām investīcijām nepieciešamas ne tikai atbilstošās zināšanas, bet arī pietiekami liela maksātspēja, finanšu stabilitāte un prasme adekvāti novērtēt savas iespējas. Raksta turpinājumā stāstām, kā atpazīt sevī potenciālu investoru!
Investēt vai ne? Uzzini, kā pārbaudīt savu maksātspēju!
Maksātspēja ir termins, ko bieži izmanto kreditēšanas nozarē. Potenciāla aizņēmēja maksātspēja nosaka teju visu – aizdevuma kredītlimitu, procentu likmi un pat pašu iespēju aizņemties.
Taču naudas investēšana ir pavisam cita lieta, jo investors rīkojas ar savu naudu un neizmanto aizdevēju līdzekļus, līdz ar to maksātspējas pārbaude nav nepieciešama. Vai tādas ir Tavas domas?
Tad turpini lasīt un uzzini, kāpēc maksātspēja un investīcijas vienmēr ir saistītas!
Minimālais budžets veiksmīgām investīcijām
Daudzi cilvēki bez pieredzes investīciju nozarē jautā – cik naudas nepieciešams, lai sāktu investēt? Jautājums šķiet loģisks, taču atbilde uz to ir niansēta. Patiesībā, investīcijas ir noderīgas un ienesīgas nevis tad, kad investors iegulda daudz, bet tad, kad investoram ir pietiekami lielas rezerves un apjomīgs finanšu drošības spilvens.
Investīcijas nozīmē, ka investors brīvprātīgi iegulda daļu no saviem brīvajiem līdzekļiem finanšu tirgos, īpašumā u.c. Neatkarīgi no investīciju apjoma un potenciālas peļņas, investīcijas jebkurā gadījumā samazina investora reālo budžetu – naudas bankas kontā paliek mazāk.
Seko līdzi tam, lai investēšana “neapēstu” ievērojamu ikmēneša ienākumu daļu – vispirms veic regulārus maksājumus, atvēli konkrētu summu iekrājumiem un tikai pēc tam aprēķini, cik daudz vari atļauties investēt.
Galvenā nebanku debetkartes īpatnība ir tas, ka tā nav piesaistīta lietotāja bankas kontam. Attiecīgi ikvienas bankas klients var pieteikties nebanku kredītkartei.
Kāpēc Tev var būt noderīga norēķinu karte bez piesaistes bankas kontam? Lūk, izplatītākie iemesli:
Papildu norēķinu karte sniedz iespēju parocīgāk un operatīvāk pārvaldīt savas finanses
Ja visi naudas līdzekļi glabājas vienā kartē, tas var radīt neērtības ikdienas dzīvē. Īpaši aktuāli tas ir cilvēkiem, kuru ienākumi ir ne tikai darba alga, bet arī dažādas autoratlīdzības, ienākumi no investīcijām, pabalsti par bērna kopšanu u.c.
Nodalot ienākumus, var vieglāk orientēties savās finanšu iespējās, tādējādi mazāk laika tērējot aprēķiniem. Bankas debetkarte var tikt izmantota kā algas karte, bet visi pārējie ienākumi var tikt pārskaitīti uz nebanku norēķinu karti;
Nebanku priekšapmaksas karte ir noderīga ceļojumos
Tā kā bankas debetkartē parasti glabājas visi cilvēka līdzekļi, kartes nozaudēšana vai nozagšana ir dramatisks un potenciāli bīstams notikums. Nebanku debetkartes īpašnieks var pārskaitīt uz šo karti noteiktu summu, un doties braucienā, atstājot bankas debetkarti drošībā;
Nebanku maksājumu kartes var aizvietot pusaudžu kabatas naudas funkcijas.
Vecāki var ļoti ātri pārskaitīt naudu uz sava bērna maksājumu karti, izmantojot mobilo lietotni. Lai gan arī bankas piedāvā debetkartes bērniem un jauniešiem, tomēr ne vienmēr vecāki grib, lai viņu bērnam jau tik agrā vecumā tiktu atvērts savs konts bankā.
Nebanku priekšapmaksas karte atrisina šo dilemmu – bērns var norēķināties par saviem tēriņiem elektroniski, un nekļūt par konkrētas bankas klientu.
Arī nebanku debetkarte parasti ir Mastercard vai Visa, tāpēc kartes lietotājiem ir pieejami norēķini visā pasaulē, klātienē un internetā. Kā redzi, šādas norēķinu kartes ir parocīgas un funkcionālas, taču cik izmaksā to lietošana?
Nebanku kartes cenrādis iekļauj komisijas par:
- ikmēneša kartes apkalpošanu;
- skaidras naudas izņemšanu;
- norēķiniem ne EUR valūtā;
- SWIFT un SEPA darījumiem (starptautiskajiem maksājumiem un maksājumiem Eiropas Savienības robežās).
Nedz bankas, nedz nebanku debetkartes izmantošana nav pilnīgi bez maksas, tāpēc salīdzini dažādus piedāvājumus, pirms veic izvēli. Mēs, Comparo, palīdzēsim Tev atrast izdevīgāko priekšapmaksas kartes piedāvājumu, taču atgādinām – pirms piesakies kartei, iepazīsties ar pilnu cenrādi un līguma nosacījumiem!
Tagad Tu zini svarīgāko informāciju par debetkartēm un vari veikt zinošu izvēli. Taču paliek vēl viens svarīgs jautājums – kāda ir pieteikšanās un kartes saņemšanas kārtība? Parunāsim par to raksta turpinājumā!
3 ieteikumi potenciālam investoram
Protams, ikviens investors iegulda ar mērķi pēc kāda laika iegūt daudz vairāk, taču tas ir ilgtermiņa mērķis. Īstermiņā ikvienam investoram jātiek galā ar ieplānotiem ikdienas tēriņiem un neparedzētām situācijām.
Papildu sarežģījumi var rasties, ja akcijas krīt cenā, uzņēmumam iestājas nelabvēlīgi laiki, notiek jauna ekonomiskā krīze utt. Līdz ar to veiksmīga investēšana iet roku rokā ar iekrājumu veidošanu.
Lūk, mūsu ieteikumi, kā jaunam investoram plānot savu budžetu:
- ik mēnesi veido iekrājumus un tikai pēc tam izdali no atlikušajiem līdzekļiem konkrētu summu investīcijām;
- plāno iekrājumus ar domu, ka krīzes situācijā tie palīdzēs Tev pārdzīvot sarežģījumus un neiedzīvoties parādos;
- rēķinot iekrājumus, ņem vērā savas ģimenes ikmēneša dzīves izmaksas, kredītsaistības, sava darba stabilitāti.
Investīcijas var būt arī nelielas – jau stāstījām, ka investēšana ātro kredītu tirgū ir pieejama ar minimālo likmi 10 eiro. Taču pirms investēt pat ļoti mazu summu, padomā – vai esi gatavs šo naudu pazaudēt?
Ja nē, un katrs eiro Tavā ģimenes budžetā ir svarīgs, labāk pievērsies citām aktivitātēm, piemēram, ģimenes budžeta plānošanai un iekrājumu veidošanai.
Bet, ja Tavs ienākumu līmenis ir pietiekami liels un vēlies kļūt par investoru, Tev jāatrisina svarīgs jautājums – izvēlēties aktīvās vai pasīvās investīcijas?
Aktīvas un pasīvās investīcijas: plusi un mīnusi
Aktīvās investīcijas nozīmē patstāvīgu kapitāla pārvaldīšanu. Šajā gadījumā investors pats regulē investīciju apjomu, mērķus, pats izvērtē un izvēlas investīciju objektus un darbības ar investīcijām (piemēram, aktīvu pirkšanu un pārdošanu, kapitāla plūsmu, atkārtotu investēšanu utt.).
Citiem vārdiem sakot, aktīvajās investīcijās galvenā loma pieder pašam investoram. Šādam investīciju veidam ir vairākas priekšrocības:
- aktīvās investīcijas nodrošina vērtīgu pieredzi un palīdz investoram iepazīt tirgus no iekšienes;
- investoram nav jāmaksā komisijas par investīciju portfeļa pārvaldīšanu, visa iegūtā peļņa pēc nodokļu nomaksas paliek investora rīcībā.
Aktīvo investīciju mīnusi ir lielāks risks, liela kļūdu varbūtība jauniem investoriem ar mazu pieredzi, kā arī nepieciešamība veltīt investīcijām ļoti daudz laika. Atbrīvoties no šiem mīnusiem var, izvēloties pasīvās investīcijas.
Atšķirībā no aktīvajām pasīvās investīcijas tiek uzticētas administratoram – personīgam investīciju pārvaldniekam, bankai, fondam utt. Administrators veic visus ar investīcijām saistītos uzdevumus. Rezultātā investors iegūst šādas priekšrocības:
- investīcijas tiek profesionāli pārvaldītas;
- investīcijām ir zemāka riska pakāpe (īpaši aktuāli jauniem investoriem ar kapitālu, bet bez zināšanām par nozari);
- investoram paliek vairāk brīva laika, ko var veltīt darbam un atpūtai.
Šie plusi ir atraktīvi, taču par pasīvajām investīcijām jāmaksā komisijas – administratora darba samaksa. Komisiju apjoms var būt no 20% līdz pat 50%, tāpēc gala peļņa ir ievērojami zemāka.
Tev pašam jāizvēlas vēlamais investīciju veids, un, lai to nekļūdītos savā izvēlē, velti laiku piedāvājumu izpētei! Droši uzdod jautājumus, precizē detaļas un atceries – runa ir par Tava kapitāla drošību, tāpēc nesvarīgu jautājumu vienkārši nav!
Peļņa no investīcijām = ar nodokli apliktais ienākums
Atceries, ka investīcijas tiek uzskatītas par personas ienākumiem, tāpēc par peļņu no investīcijām jāmaksā nodokļi.
Ikvienam aktīvam investīciju tirgus dalībniekam jāiesniedz VID ienākumu deklarācija:
- reizi gadā, ja ienākums no investīcijām ir mazāks par 142, 30 eiro mēnesī;
- reizi ceturksnī, ja ienākums ir no 142.30 eiro līdz 711.44 eiro mēnesī;
- reizi mēnesī, ja ienākums pārsniedz 711.44 eiro mēnesī.
Ienākumi no kapitāla pieauguma tiek aplikti ar 20% nodokli. Nodokļa summa jāpārskaita Valsts kasē 15 dienu laikā kopš deklarācijas iesniegšanas. Ņem vērā, ka par nodokļu nomaksu no investīcijām ir atbildīgs pats investors, tāpēc nekavē deklarāciju iesniegšanas un nodokļu nomaksas termiņus!
Biežāk uzdotie jautājumi
Vai investīcijas garantē peļņu?
Investīciju atdeve ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tāpēc neviens investīciju fonds, banka vai tiešsaistes investīciju platforma negarantē lietotājiem peļņu. Atceries, ka investīcijas var būt saistītas arī ar zaudējumiem, tāpēc vienmēr rūpīgi apdomā investīciju apjomu, kā arī investīciju veidu.
Vai ikviens cilvēks var investēt naudu?
Investīcijas ir pieejamas personām no 18 gadu vecuma. Vispārīgi runājot, lai sāktu investēt, investoram ir nepieciešams tikai aktīvs bankas konts, taču tikpat liela nozīme ir citiem nosacījumiem – atbilstošai maksātspējai, pietiekami lieliem iekrājumiem un naudas rezervēm, atbildīgai pieejai investīcijām un zināšanām par nozari.
Cik daudz naudas jāinvestē, lai nopelnītu?
Investīciju apjoms ir atkarīgs no investora īstermiņa un ilgtermiņa mērķiem. Investīciju pamatprincips ir šāds – jo lielākas ir investīcijas, jo lielāka ir to potenciāla atdeve un attiecīgi arī investora peļņa. Taču ņem vērā, ka riskēt un ieguldīt vairāk nekā vari atļauties nav atbildīga pieeja naudas ieguldīšanai. Labāk nodrošini sev samērā nelielu, taču stabilu peļņu, un izvēlies tādu investēšanas stratēģiju, kas nepakļaus riskam Tavu labklājību un finanšu stabilitāti.
Vai investīcijas ir bez maksas?
Investīcijas ātrajos kredītos un citos aizdevumos ir bez maksas, jo investoriem nav jāmaksā komisijas par investora profila uzturēšanu, investīciju portfeļa apkalpošanu un citiem pakalpojumiem. Izvēloties investīcijas fondos, sadarbojoties ar bankām, nākas rēķināties ar papildu izmaksām, jo investora portfeli apkalpo speciālistu komanda.
Vai investīcijas tiek apliktas ar nodokli?
Jā, no investīcijām iegūtā peļņa tiek uzskatīta par personas ienākumu, attiecīgi par to jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Pilnu informāciju par nodokļu nomaksu meklē konkrētās investīciju platformās, bankās, kā arī neaizmirsti konsultēties ar Valsts ieņēmumu dienestu.
Kā izvēlēties, kādos kredītos investēt?
Katrai investīcijai ir sava riska pakāpe. Tiem, kas investē kredītos, ir pieejama galvenā informācija par aizdevumu: aizņēmēja vecums un kredītvēstures statuss, kredīta apjoms un termiņš, esošā kredītmaksājumu vēsture. Šie faktori palīdz novērtēt kredīta un investīciju riskus.
Ieteicams investēt aizdevumos ar mazākajiem riskiem, piemēram, patēriņa kredītos, hipotekārajos kredītos un auto kredītos. Īstermiņa kredītu gadījumā rūpīgi jāizvērtē aizdevuma risks un jāinvestē aizdevumos, kur riska pakāpe ir viszemākā, piemēram, aizdevumos, kas tikuši izsniegti personām ar pozitīvu kredītvēsturi.
Kā samazināt investīciju riskus?
Pirmkārt, vienmēr izvērtē, vai investīcijas ir piemērots risinājums Tavai finanšu situācijai. Otrkārt, velti laiku investīciju veidu izpētei. Treškārt, izvēlies licencētas investīciju platformas, ja gribi investēt internetā. Neuzticies intuīcijai, bet krāj noderīgas zināšanas par investīciju nozari, meklē informāciju visās Tev pieejamās valodās un vienmēr padomā divreiz pirms investīciju veikšanas.