Kategorijas

Noderīgi padomi tavā e-pastā!

 

Ģimenes budžets: 5 soļi pie efektīvākas finanšu pārvaldes

wb_incandescent Finanses

Cik daudz naudas ik mēnesi paliek Tavā bankas kontā? Ja jūti, ka nodzīvot pēdējās dienas vai pat nedēļas līdz algas saņemšanai, ir pagrūti, pienācis laiks domāt par budžeta plānošanu. Arī tad, ja mēneša beigās vajadzība pēc papildu naudas nerodas, sabalansēts budžets var palīdzēt veidot lielākus iekrājumus un sasniegt vairāk ilgtermiņā. Jebkurā gadījumā ģimenes budžets ir jāplāno rūpīgi, jo no tā ir atkarīga vairāku cilvēku labklājība un dzīves līmenis. Vai vēlies uzzināt, kā to panākt? Tad iepazīsties ar mūsu jauno bloga rakstu!

3 iemesli, kāpēc jāplāno ģimenes budžets

Budžeta plānošana ir nepieciešama tikai tiem, kuri pelna ļoti maz vai ļoti daudz, cilvēkam ar vidējiem ienākumiem tā nemaz nav vajadzīga – ja līdz šim esi pieturējies pie šāda viedokļa, mēs vēlamies Tevi pārliecināt par pretējo.

Patiešām, budžeta sastādīšana ir īpaši aktuāla mazo algu saņēmējiem, un turīgiem cilvēkiem palīdz orientēties lielās naudas plūsmās, taču, patiesībā, rūpīgi saplānots budžets ir parocīgs ikvienai ģimenei.

Mēs esam atraduši vismaz trīs nopietnus iemeslus, kāpēc vērts investēt savu laiku šajā nodarbē:

  • Ja personīgais budžets ietekmē tikai vienu cilvēku, no ģimenes budžeta ir atkarīga Tavu tuvinieku labklājība. Tēriņu plānošanai ir pavisam cita nozīme, ja zini, ka esi atbildīgs ne tikai par sevi, bet arī par citiem, ieskaitot nepilngadīgus bērnus;
  • Sabalansēts budžets ļauj izvairīties no aizdevumiem un palīdz atrisināt nestandarta situācijas saviem spēkiem. Īstermiņa kredītiem ir lielas izmaksas un augstas procentu likmes, taču, plānojot savu budžetu, vajadzīgo naudu var izņemt no iekrājumiem;
  • Budžeta plānošana palīdz izvērtēt esošos tēriņus un ieraudzīt, cik naudas “apēd” katrs tēriņu veids. Uzskatāma ģimenes budžeta tabula parāda, no kādiem tēriņiem ir visvieglāk atteikties, lai ietaupītu naudu.

Vai tagad redzi, ka ģimenes budžeta plānošana ir nevis untums, bet svarīgs darbs? Turpini lasīt un uzzini, kā gudri plānot savas ģimenes budžetu un pašam kļūt par personīgo grāmatvedi! Esam sagatavojuši parocīgu piecu posmu instrukciju – izlasi un izmēģini jaut tagad!

1.  Aprēķini, no kā sastāv Tavs ģimenes budžets

Kas ir ģimenes budžets? Tie ir visi ienākumi, ko ģimene saņem ik mēnesi.

Rēķinot visus ienākumus, neaizmirsti iekļaut budžetā:

  • visu pieaugušo ģimenes locekļu darba algas;
  • visas valsts izmaksas: pensijas, bērna kopšanas pabalstus u.c.;
  • pasīvos ienākumus, ja tādi ir, piemēram, ienākumi no īpašuma izīrēšanas.

Ja Tavā ģimenē ir arī neregulāri ienākumi, aprēķini, cik lieli tie ir bijuši pēdējā gada laikā.

Par neregulāriem ienākumiem var uzskatīt:

  • autoratlīdzības;
  • ienākumus no investīcijām;
  • samaksu par sezonas darbiem u.c.

Uz šiem ienākumiem nevar paļauties ik mēnesi, taču ilgtermiņā tie var sniegt noderīgu atbalstu, tāpēc iekļauj šos ienākumus atsevišķā budžeta tabulā.

Kad ienākumi ir aprēķināti, pārej pie nākamā soļa

2. Izvēlies budžeta plānotāju

Budžeta plānotājs ir galvenais palīgs ceļā uz pārdomātu un taupīgu ģimenes budžetu. Par laimi, laiki, kad par plānotāju kalpoja bieza klade un kalkulators, ir palikuši pagātnē.

Mūsdienu cilvēkam ir pieejami vairāki plānotāju paveidi, piemēram:

  • speciāla multifunkcionāla programmatūra datoram vai aplikācija viedtālrunim. Plānot budžetu 21. gadsimtā ir vairāk nekā vienkārši – lejupielādē atbilstošo programmu un viss! Šāda tipa programmas un aplikācijas var tikt piesaistītas bankas kontam un investīciju kontiem, kā arī to lietotāji var saņemt aktuālu informāciju un noderīgus padomus no programmatūras izstrādātājiem un viņu partneriem. Ņem vērā, ka internetā ir pieejami gan maksas budžeta plānotāji, gan bezmaksas programmatūras;
  • izklājlapas. Salīdzinājumā ar īpašām plānošanas programmām, izklājlapas ir vienkāršākas. Tām ir mazāks funkciju skaits, jo izklājlapas kalpo par ienākumu un tēriņu uzskaites rīku un nav paredzētas darbam internetā. Taču izklājlapas ir tas, kas vajadzīgs iesācējiem budžeta plānošanā, tās ir uzskatāmas un vienkārši lietojamas. Izvēlies, kas Tev patīk vairāk – profesionāļu sagatavotas izklājlapas, Excel, Open Office, Libre Office u.c.

Labākie budžeta plānotāji internetā šobrīd ir pieejami angļu valodā, bet plānotājus latviešu valodā piedāvā bankas. Piemēram, SEB bankas mājaslapā Tu vari bez maksas lejupielādēt tabulu, kas palīdzēs Tev tikt galā ar vairumu budžeta plānošanas uzdevumu.

Un tagad parunāsim par to, kā pareizi aizpildīt budžeta plānotāju

3. Aizpildi budžeta plānotāju

Ikvienas mājsaimniecības budžets sastāv no regulāriem un neregulāriem tēriņiem.

Pie regulārajiem tiek pieskaitīti tēriņi:

  • komunālajiem maksājumiem;
  • sabiedriskajam transportam;
  • automašīnas uzturēšanai;
  • kredītmaksājumiem;
  • pārtikas iegādei.

Tie ir tēriņi, no kuriem nevar atteikties. Vai vari pievienot šim sarakstam vēl kaut ko? Padomā, kādus pirkumus un pakalpojumus Tu apmaksā ik mēnesi, kas ir vitāli nozīmīgi Tavai labklājībai.

Nākamā tēriņu sadaļa ir regulāri tēriņi, no kuriem var atteikties krīzes situācijā, piemēram:

  • bērnu pulciņi;
  • hobiji u.c.

Un visbeidzot trešā tēriņu sadaļa ir tēriņi nesvarīgiem, taču patīkamiem sīkumiem un izklaidei.

Kad būsi aprēķinājis gan visu sadaļu tēriņus, gan ikmēneša ienākumus, sāc aizpildīt budžeta plānotāju. Pakāpeniski redzēsi, kā ienākumi korelē ar tēriņiem, kāda tēriņu tabula veidojas. Uzskatāmākam rezultātam droši veido diagrammas un grafikus.

Lai budžeta plānošana būtu noderīga ilgtermiņā, nosaki konkrētus mērķus. Kas tas ir, uzzināsi raksta turpinājumā!

Iznomāt auto lidostā

4. Nosaki budžeta plānošanas mērķus

Budžeta sastādīšana ir nevis izklaide, bet darbs, un ikvienam darbam ir savs mērķis.

Atkarībā no Tavas finanšu situācijas, plānošana var būt vajadzīga, lai:

  • samazinātu ikdienas tēriņus;
  • atrastu līdzekļus parādsaistību dzēšanai;
  • veiktu iekrājumus konkrētiem tēriņiem – svētkiem, ceļojumam, lielam pirkumam, vai attāliem plāniem – pensijai, bērnu izglītībai u.tml.;
  • veiksmīgāk plānotu tēriņus.

Budžeta plānošana nav vienkārša datu uzskaite, tāpēc neaizmirsti, kāpēc Tu esi uzsācis šo aktivitāti!

5. Atjauno ģimenes budžetu ik mēnesi

Kas ir pats grūtākais ikvienā jaunā aktivitātē? Protams, turpināt iesākto. Arī ģimenes budžeta plānošana prasa uzcītību, taču ņem vērā, ka šī uzcītība atmaksājas.

Lūk, mūsu ieteikumi, kā veiksmīgāk sistematizēt budžeta plānošanu:

  • nosaki konkrētu dienu un laiku šai aktivitātei. Tā var būt mēneša pirmā sestdiena, pirmais vai pēdējais datums, pirmā vai pēdējā nedēļas nogale – kad vien Tev ir ērtāk. Atzīmē šo datumu savā kalendārā un uzliet atgādinājumu e-pastā vai viedtālrunī;
  • vienmēr prasi un saglabā čekus, lai precīzi zinātu visus tēriņus. Nepaļaujies uz atmiņu – ja ģimenes budžetā ierakstīsi nosacītus ciparus, nosacīts būs arī plānošanas rezultāts;
  • seko līdzi izmaiņām. Pārbaudi, cik daudz naudas izdodas iekrāt, analizē, kādi tēriņi ir nav svarīgi, domā, kā optimizēt budžetu, lai sasniegtu mērķus. Vārdu sakot, aizpildi plānotāju, ņemot vērā gan pagātnes ienākumus, gan nākotnes plānus!

Ģimenes budžeta plānošana ik mēnesi aizņem vien dažas stundas vai pat mazāk, bet plānošanas priekšrocības ir acīmredzamas. Pateicoties plānošanai, tavs ģimenes budžets nekļūs lielāks, taču tiks izmantots lietderīgāk.

Izmēģini budžeta plānošanu un iesaki šo rakstu arī saviem draugiem – saderam, ka jau pēc pāris mēnešiem Tavs ģimenes budžets ļaus Tev sasniegt vairāk?


trending_flat Atpakaļ pie rakstiem

Komentāri (0)

Scroll Up