Algas kalkulators – tavs interneta palīgs finanšu jautājumos

Vai vari bez iepriekšējās sagatavošanas pateikt, kāda ir Tava bruto un neto alga, nomaksāto nodokļu apjoms un likumā paredzētie atvieglojumi? Ja jā – esi cilvēks ar lielisku atmiņu, ja nē – neuztraucies, šādu informāciju gandrīz neviens netur galvā.

Taču visi ar ienākumiem un nodokļiem saistītie jautājumi ir ļoti svarīgi, tāpēc mēs, Comparo, iesakām izmantot īpašo interneta rīku – ja gribi uzturēt kārtībā savas finanses, Tev būt noderīgs algas kalkulators!

EUR
EUR

Šim kalkulatoram ir informatīvs raksturs.Pēdējās izmaiņas: 03.01.2020

Kas ir algas kalkulators un kas par to jāzin?

Algas kalkulators ir pieejams internetā pilnīgi bez maksas un to var izmantot gan algotie darbinieki, gan radošās personas, kas saņem autoratlīdzības, gan mikrouzņēmumu darbinieki. Vai vēlies uzzināt vairāk, kā strādā algu kalkulatori un kā izmantot tos maksimāli efektīvi? Tad uzzini, kas par šiem rīkiem ir sakāms mums, Comparo komandai!

Kas Tev jāzina par savu algu

Jo lielāka alga, jo vieglāka dzīve – vai arī Tu pievienojies šim uzskatam? Patiešām, finanšu brīvība sniedz lielisku sajūtu, taču algas apjoms nav vienīgais kritērijs, kas jāņem vērā pieaugušam cilvēkam. Lai veiksmīgi plānotu tēriņus, veiktu iekrājumus un uzturētu labu dzīves līmeni, Tev jāzina daudz vairāk – kāds ir Tavu ienākumu veids, kādi nodokļi par tiem jāmaksā, kādus atvieglojumus un privilēģijas Tev nodrošina valsts.

Algas kalkulators palīdz to visu aprēķināt, taču pirms meklēt kalkulatoru, iepazīsties ar svarīgākajiem ienākumu parametriem!

Samaksas veids: alga, autoratlīdzība, mikrouzņēmums…

Ikdienā cilvēki savus ienākumus gandrīz vienmēr sauc par algām, taču patiesībā algas iedalās vairākos veidos.

Lūk, izplatītākās nodarbinātības formas Latvijā:

Algots darbs

Ja Tu strādā pilnu laiku pie viena darba devēja, visdrīzāk, esi algots darbinieks. Nodokļu nomaksa par algotu darbu ir standarta – iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālais nodoklis.

Autoratlīdzība

Ja Tu veic radošu darbu (teksti, mūzikas darbi, mākslas darbi, freelance programmēšana u.tml.), darba devējs var piedāvāt autoratlīdzību – samaksu par konkrētu paveikto darbu nevis fiksētu ikmēneša atalgojumu. Par autoratlīdzību tiek nomaksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis un atsevišķos gadījumos – arī sociālais nodoklis.

Mikrouzņēmums

Mikrouzņēmumā var strādāt līdz pieciem cilvēkiem, par kuriem nodokļu nomaksa tiek veikta atvieglotajā režīmā. Uzņēmuma darbiniekiem jābūt informētiem par speciālo nodokļu nomaksas režīmu pirms darba līguma parakstīšanas.

Citi nodarbinātības veidi, piemēram, sezonas darbs, ir mazāk izplatīti, un algu kalkulatori parasti neietver retāk sastopamas atalgojuma formas. Taču neatkarīgi no tā, kāds tieši ir Tavs ienākumu avots, svarīgi ir atšķirt pilnu atalgojuma summu no reāli pieejamiem ienākumiem. Turpini lasīt un uzzini, kā tas paveicams!

Bruto alga VS neto alga

Par bruto un neto algām tagad māca jau vidusskolā, taču ikdienā tādus terminus izmanto reti – daudz biežāk nākas dzirdēt izteicienus “tīrā alga” vai “alga uz rokām”. Taču, lai labi orientētos savās finansēs, Tev jāzina ne tikai sarunvalodas, bet arī oficiālie termini. Tātad, bruto alga ir darba devēja kopējie izdevumi uz darbinieku.

Bruto algā ir iekļauts:

  • darba ņēmēja ienākums;
  • nodokļi.

Kā redzi, bruto algas gadījumā tiek runāts par darba devēja kopējām izmaksām, bet neto alga ir darbinieka ienākumi, ko saņem “uz rokām” vai, precīzāk sakot, pārskaita uz darbinieka bankas kontu.

Vēl viens izdevums, ar ko nākas saskarties darba devējam, ir uzņēmējdarbības riska nodeva (2018. gadā – 0,36 eiro), taču bruto algā šī summa netiek ieskaitīta. Darba ņēmējam ir svarīgi zināt, kādi nodokļi tiek maksāti no viņa ienākumiem, jo ne vienmēr visus nodokļus nomaksā darba devējs – dažas nodarbinātības formas paredz, ka darba ņēmējs maksā nodokļus patstāvīgi, daļēji vai pilnībā.

Algas nodokļu grāmatiņa, kur pagātnē ierakstīja ienākumus un nomaksātos nodokļus, mūsdienās ir pilnībā pārcēlusies uz internetu. Ja Tu esi oficiāli nodarbināts, neatkarīgi no nodarbinātības veida, visa informācijas par Taviem ienākumiem un nodokļiem glabājas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) elektroniskajā portālā. Turpat tiek iesniegtas gada ienākumu deklarācijas, pieteikta pārmaksāto nodokļu atmaksa un atmaksa par attaisnotajiem izdevumiem.

Vai esi pārliecināts, ka zini visu par nodokļu nomaksu no saviem ienākumiem? Raksta turpinājumā mēs stāstām par to, kā ievērot nodokļu maksātāja pienākumus un izmantot likumā nodrošinātās priekšrocības!

Tiekam galā ar nodokļiem: uzzini savas tiesības un pienākumus nodokļu nomaksā

Nevienam cilvēkam negribas nonākt parādniekos, un vēl jo vairāk – nonākt parādniekos neziņas dēļ. Atceries, ka katram nodarbinātības veidam ir sava nodokļu nomaksas kārtība, un nebūt ne vienmēr par to gādā tikai un vienīgi darba devējs.

Pārbaudi, vai zini, kā jāmaksā nodokļus algotiem darbiniekiem, radošām personām un mikrouzņēmumu darbiniekiem:

Algots darbs

Vienkāršākais nodokļu maksāšanas režīms darba ņēmējiem. Visus nodokļus samaksā darba devējs, un darbinieks saņemt neto algu, ko pilnībā var izmantot pēc savām vajadzībām.

Autoratlīdzība

Nodokļus maksā gan atlīdzības izmaksātājs, gan saņēmējs. Autoratlīdzības saņēmējam reizi ceturksnī jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas (2018. gadā – 32,15% no vismas 430 eiro mēnesī), ja autoratlīdzības apmērs pārsniedz minimālo algu.

Mikrouzņēmums

Ja esi mikrouzņēmuma īpašnieks, Tev jāmaksā atvieglots nodoklis 15%. Ja esi mikrouzņēmuma darbinieks, vari brīvprātīgi pievienoties valsts sociālās apdrošināšanas programmai un veikt papildu iemaksas no saviem ienākumiem.

Ņem vērā, ka nodokļu likumdošana nodrošina darbiniekiem iespēju iegūt pārmaksāto nodokļu atmaksu, kā arī atgūt daļu par attaisnotajiem izdevumiem. Šie parametri ir individuāli un tāpēc nav iekļauti standarta algu kalkulatoros, taču Tev nevajadzētu aizmirst par šādu ienākumu avotu.

Atvieglojumi – papildu ienākuma avots

Lai aprēķinātu neto algu, nepietiek ar to, lai atskatīto no bruto summas visus nodokļus. Daudziem cilvēkiem ir pieejami dažādi nodokļu atvieglojumi, pateicoties kuriem kopējā ienākuma summa palielinās.

Nodokļu atvieglojumi nozīmē, ka ar nodokļiem tiek aplikta mazāka summa. Atvieglojumus var saņemt:

  • vecāki vai aizbildņi. Atvieglojumi par apgādājamiem pienākas par nepilngadīgiem bērniem, kā arī bērniem līdz 24 gadu vecumam, ja viņi turpina mācības;
  • personas ar invaliditāti. Jo lielāks ir darbspējas zudums, jo lielāks nodokļu atvieglojums pienākas;
  • represētas personas, kā arī nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem;
  • personām, kuru apgādībā ir nepilngadīgi brāļi un māsas, nestrādājošu laulāto apgādībā esošie nepilngadīgi bērni, darbnespējīgi radinieki (laulātie, vecāki, vecvecāki, bērni).

Vecāki vai aizbildņi

Atvieglojumi par apgādājamiem pienākas par nepilngadīgiem bērniem, kā arī bērniem līdz 24 gadu vecumam, ja viņi turpina mācības.

Personas ar invaliditāti

Jo lielāks ir darbspējas zudums, jo lielāks nodokļu atvieglojums pienākas.

Represētas personas

Kā arī nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem.

Personas,

kuru apgādībā ir nepilngadīgi brāļi un māsas, nestrādājošu laulāto apgādībā esošie nepilngadīgi bērni, darbnespējīgi radinieki (laulātie, vecāki, vecvecāki, bērni).

Algu kalkulators 2018 piedāvā atzīmēt, vai uz Tevi attiecas kādi nodokļu atvieglojumi un Tavā vietā aprēķina reālus ienākumus. Pašam aprēķināt atvieglojumus ir ļoti sarežģīti, tāpēc mūsu ieteikums – izmanto algu kalkulatoru internetā!

Algas aprēķins 2018: vai zini, kā to izdarīt?

Kopš 2017. gada Latvijā ir spēka jaunā nodokļu sistēma, un darba algas aprēķins ir kļuvis ievērojami sarežģītāks. Protams, ja Tu strādā algotu darbu, grūtāko uzdevumu veic Tavas darba vietas grāmatvedis, taču algu kalkulators 2018 būs noderīgs ikvienam, neatkarīgi no nodarbinātības veida. Kāpēc? Jo tagad ienākumi tiek aprēķināti pēc sarežģītākām formulām un gandrīz ikvienam darbiniekam jāveic papildu darbības, lai iegūtu visus ienākumus, ko viņam nodrošina darba devējs un valsts. Paskatīsimies, kā tas notiek!

Minimālā alga 2016, tāpat kā minimālā alga 2017 bija 380 eiro, un kopš tā laika šī summa ir palielinājusies par 50 eiro. Kopš 2018. gada minimālā darba samaksa par 40 stundu darba nedēļu ir 430 eiro, ieskaitot nodokļus. Minimālā stundas likme 2017 un 2018. gadā tiek aprēķināta pa mēnešiem – Labklājības ministrijas mājaslapā atradīsi detalizētus aprēķina aprakstus.

Lielākās pārmaiņas, kas skārušas Latvijas nodokļu sistēmu, ir diferencētais neapliekamais minimums.

Neapliekamais minimums 2018 vairs nav tik viennozīmīgs kā pirms nodokļu reformas – tagad tas ir atkarīgs no ienākumiem un sastāv no vairākiem parametriem:

  • mēneša neapliekamais minimums;
  • gada neapliekamais minimums;
  • gada apliekamā ienākuma apmērs, līdz kuram piemēro maksimālo gada neapliekamo minimumu;
  • gada apliekamā ienākuma apmērs, virs kura piemēro tikai minimālo gada neapliekamo minimumu.

Iesakām iepazīties ar profesionāļu sagatavoto skaidrojumu, lai zinātu, kāds neapliekamais minimums attiecas uz Taviem ienākumiem. Un atgādinām, ka pārmaksāto neapliekamo minimumu iespējams atgūt, ik gadu iesniedzot gada ienākumu deklarāciju – pateicoties tai, savu budžetu var papildināt par vairākiem simtiem eiro.

Vēl viens jauninājums – dažādas iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes:

  • 20% – gada ienākumam līdz 20 000 eiro;
  • 23% – gada ienākuma daļai no 20 000 līdz 55 000 eiro;
  • 31,4% – gada ienākuma daļas virs 55 000 eiro.

Kā redzi, gan minimālā alga 2018, gan lielāki ienākumi ir pietiekami komplicēti, un reti kurš cilvēks no malas, bez speciālas izglītības finansēs un grāmatvedībā, var atpazīt visus ienākumu komponentus. Algas aprēķins ir sarežģīts uzdevums, un ne velti tas tiek uzticēts profesionāļiem.

Tu vari uzdot jautājumu – kāpēc Tev ir vajadzīgs algas kalkulators, ja Tu pilnībā uzticies savas darbavietas grāmatvedim un negribi pārbaudīt, vai bruto un neto alga ir aprēķināta pareizi. Mūsu atbilde – algu kalkulators var ne tikai palīdzēt pārbaudīt grāmatveža darbu, bet arī veiksmīgāk saplānot finanses, nākotnes tēriņus un savlaicīgi izvairīties no sarežģījumiem. Kā to izdarīt, stāstām raksta turpinājumā!

3 iemesli, kāpēc Tev var būt noderīgs algas kalkulators

Algas kalkulators var tikt izmantots gan rēķinot savus tekošos ienākumus, gan plānojot nākotnes tēriņus un veidojot ģimenes budžetu ilgtermiņā. Iepazīsties ar nestandarta situācijām, kad bez algas kalkulatora neiztikt!

1. Jauns darbs, jauna alga

Pieņemsim, ka algas kalkulators esošo ienākumu aprēķināšanai Tev nav nepieciešams, jo viss vienmēr tiek saskaitīts pareizi, un Tev nerodas ne mazākā vēlme rēķināt kaut ko patstāvīgi. Taču kā Tu rīkosies, meklējot jaunu darba vietu? Darba sludinājumos tiek norādīta bruto alga, kopā ar visiem nodokļiem, un darba pārrunās reti kad piemin, cik liels atalgojums ir saņemams “uz rokām”.

Tieši šajā situācijā darba algas kalkulators ir īpaši parocīgs – tas aprēķina, cik daudz naudas paliks Tavā rīcībā pēc visu nodokļu nomaksas, kā arī parāda kopējos gada ienākumus. Pateicoties tam, varēsi salīdzināt esošos ienākumus ar potenciāliem un veikt pareizu lēmumu par darba vietas maiņu.

2. Mainās dzīves situācija

Latvijas likumdošana un nodokļu sistēma paredz dažādus nodokļu atvieglojumus cilvēkiem ar bērniem, personām, kuras saņem invaliditātes pabalstu, nelielo algu saņēmējiem.

Algas kalkulators būs Tev noderīgs, ja:

  • ir gaidāms ģimenes pieaugums – bērni tiek uzskatīti par apgādājamiem, un darba algai tiek piemērots nodokļu atvieglojums 200 eiro mēnesī (2018. gadā);
  • mainās ienākumu apjoms – ja tas samazinās, Tu vari pretendēt uz lielāku diferencēto neatliekamo minimumu, bet, ja palielinās, Taviem ienākumiem var tikt piemērotas citādas likmes, un ar nodokli apliekamā summa būs lielāka;
  • rodas problēmas ar veselību – ja Tev tiek noteikta invaliditātes grupa, saņemsi nodokļu atvieglojumus no 120 līdz 154 eiro mēnesī.

Visus pieminētos parametrus var ierakstīt algas kalkulatorā un jau pēc pāris sekundēm ieraudzīt savu ienākumu apjomu. Savlaicīgi zinot, cik daudz naudas būs Tavā rīcībā, varēsi efektīvāk plānot nākotni un lieli pirkumi, ceļojumi, veselības aprūpe vairs neradīs pēkšņus robus budžetā.

3. Mainās nodokļu sistēma valstī

Ja Tu strādā algotu darbu, esi uzņēmējs vai saņem autoratlīdzības, nevarēji nepamanīt, ka Latvijā ir mainījusies nodokļu sistēma. Daži izjūt pārmaiņas vairāk, citi mazāk, bet tās ir skārušas pilnīgi visus. Izmaiņu dēļ algas kalkulators 2016 vairs nav derīgs – tagad jāizmanto vismaz algas kalkulators 2017 kas būtībā ir identisks algas kalkulatoram 2018. gadam. Algu kalkulators 2016 neņem vērā tādas svarīgas izmaiņas kā:

  • diferencētais neapliekamais minimums;
  • sociālo iemaksu palielinājums;
  • progresīvais ienākumu nodoklis.

Algu kalkulators 2017 un nākamajiem gadiem veiksmīgi tiek galā ar sarežģītiem nodokļu un atvieglojumu uzskaites mehānismiem. Algas kalkulators 2018 strādā kā grāmatvedis, kas nekad nekļūdās – vai palaidīsi garām iespēju uzticēt sarežģītu rēķināšanu nevainojamam datora algoritmam?

Ceram, ka esam pārliecinājuši Tevi par algas kalkulatora priekšrocībām – un nu ir pienācis laiks noskaidrot, kā strādā šis lieliskais rīks un kur to meklēt. Turpini lasīt un uzzini visu par algas aprēķināšanu internetā!

Algas kalkulators zem mikroskopa: kur meklēt un kā lietot

Algu kalkulatori ir pilnīgi bezmaksas pakalpojums, ko var itin viegli atrast internetā.

Latvijas iedzīvotāji var izvēlēties dažādus kalkulatorus, tostarp:

Bankas kalkulatorus

Populārākās bankas rūpējas par iedzīvotāju finanšu pratību un nodrošina pieeju noderīgai informācijai savās mājaslapās. Bankas algas kalkulators ir pieejams ikvienam interesentam, nebūt ne tikai konkrētas bankas klientiem. Lielākais banku kalkulatoru pluss ir labs tehniskais nodrošinājums, minimālais kļūdu risks un iespēja aprēķināt arī tādu mazāk izplatītu samaksas formu kā autoratlīdzība.

VID algas kalkulators

Valsts ieņēmumu dienests nepiedāvā nodokļu maksātājiem paša izstrādāto kalkulatoru, taču piedāvā izmantot Swedbank rīkus – ne tikai algas kalkulatoru, bet arī autoratlīdzību aprēķina kalkulatoru un mikrouzņēmumu nodokļa izmaiņu aprēķina rīku.

Algu kalkulatori blogos, mājaslapās un dažādos medijos

Tā kā algas kalkulators ir pietiekami pieprasīts, internetā var atrast pietiekami daudz dažādu kalkulatoru. Parasti tie ir atrodami mājaslapās un blogos, kas ir veltīti finanšu jautājumiem vai likumdošanai. Izmantojot šādus kalkulatorus, jāpārbauda, vai lapas apmeklētājiem tiek piedāvāts aktuāls kalkulators (2018., 2019., utt.).

Neatkarīgi no izvēlētā kalkulatora, algas aprēķins aizņem vien pāris sekundes. Lūk, kas Tev jādara:

  • izvēlies sev piemēroto kalkulatoru vai vajadzīgo sadaļu: kalkulators darba algai, autoratlīdzībai, mikrouzņēmumam;
  • atzīmē savus ikmēneša bruto ienākumus, respektīvi, norādi, kāda alga ir pirms nodokļu nomaksas;
  • atzīmē papildu kritērijus, kas ietekmē Tavus kopējos ienākumus: apgādājamo skaitu, pensiju, invaliditāti, represētā statusu;
  • ja nepieciešams, norādi, cik liels neapliekamais minimums tiek piemērots Tavai algai.

Modernākie kalkulatori uzreiz aprēķina nodokļu summu un neto algu, citi parāda rezultātu pēc tam, kad nospiedīsi podziņu “aprēķināt”. Jebkurā gadījumā aprēķināšana notiek acumirklī, un kopējais laiks, kas nepieciešams kalkulatora izmantošanai, nepārsniedz vienu minūti. Vai maz ir iemesli atteikties no kalkulatora izmantošanas, ja tas ir operatīvs, efektīvs un pieejams bez maksas? Mūsu komandas viedoklis ir vienprātīgs – nē!

Mūsdienās internetā var atrast ne mazums noderīgu rīku, kas ievērojami atvieglo ikdienu un veic sarežģītu darbu Tavā vietā.

Arī algas kalkulators ir pieskaitāms pie šiem rīkiem – tas ātri strādā, neko neaizmirst un tiek atjaunots saskaņā ar jaunu likumdošanu. Izmanto mūsu piedāvātos algas kalkulatorus un kļūsti par īstu grāmatvedi bez liekām pūlēm!

Scroll Up